Hlavní obsah

Devět bylin pro zdravá játra

Novinky, Zdena Nováčková

Játra se mohou sama regenerovat, ale jejich funkčnost není neomezená. Proto je jim každá očista ku prospěchu. Játrům škodí cigarety, alkohol, léky, konzervanty a příliš tučná jídla. Jejich kondici ovlivňují i kosmetické přípravky, které používáme, například opalovací krémy, mýdla, šampony. Ani psychická zátěž není pro játra dobrá, stresy je oslabují. Z toho je zřejmé, že jaterní kúru potřebujeme čas od času všichni.

Foto: Profimedia.cz

Bylinkářka Jarmila Podhorná doporučuje na očistu jater kúru ve složení bříza, jalovec, ostropestřec, maralí kořen, která zaručeně játra posílí a dodá tělu energii.

Článek

Ostropestřec mariánský

Nejznámější a nejpoužívanější bylinou pro vylepšení kondice jater je ostropestřec.

Z rostliny se používají hlavně dobře vyzrálá a usušená semena, která mají nejvíc účinných látek. Ale zpracovávají se i listy a kořen. Ostropestřec játra ochraňuje, ovlivňuje tvorbu žluči a zlepšuje celkový metabolismus.

Užívá se zejména pro doléčování chorob jater a žlučníku a zlepšení procesu celé látkové výměny. Kúra z ostropestřce je i výborná prevence! Pozitivně působí při žloutence, zánětech jater a žlučníku, cirhóze.

Sami doma si můžeme z rozmělněných semen připravit čaj, ale mnohem silnější účinky má tinktura z pupenů rostliny. Výtažky z něj obsahuje i řada léků.

Kořen rybízu černého

Tinktura z kořene rybízu černého spolehlivě regeneruje játra. Psal o tom i známý bylinkář Jiří Janča. Samozřejmě i plody prospívají zdraví, ale ta hlavní síla pro naše játra je právě v kořenech keře, který býval dříve na všech našich zahrádkách a měl by se tam vrátit.

Jalovec obecný

Využívají se čerstvé a patřičně dozrálé plody tohoto keře, nejlepší sběr je v září nebo až v říjnu. Tinktura se připravuje z drcených plodů. Zrychluje látkovou výměnu a kromě toho je dobrá i proti zadržování vody v těle. Kdo trpí otoky, měl by si jalovcovou tinkturu dopřát.

Šalvěj lékařská

Působí hlavně protizánětlivě, pozitivně ovlivňuje regeneraci i činnost jater. Šalvěj si můžeme pěstovat doma v květináči a připravovat si z ní odvar. Pro vnitřní užití je lepší šalvěj asi tři minuty povařit. Bylina je tělu prospěšná v mnoha směrech, proto bychom ji měli používat častěji i jako koření.

Benedikt lékařský

Říká se mu i benedikt čubet. Z kvetoucí rostliny se sbírají čerstvé listy a připravuje se z nich tinktura pro léčbu nemocí jater a žlučníku. Zároveň podporuje a zklidňuje nervovou soustavu. Ale neměl by se používat při špatné funkci ledvin, i z toho důvodu je lepší kupovat už hotové přípravky a nedělat si z benediktu čaj nebo odvar.

Hořec a zeměžluč

Kořen hořce žlutého reguluje činnost žlučníku i jater a přidává se často např. do likérů. Připravujeme z něj odvar: 1 lžičku mletého kořene povaříme půl hodiny v půl litru vody. Osladíme medem – je úporně hořký. Nebo použijeme tinkturu. Sami kořen nesbírejte – hořec je chráněný!

Zeměžluč lékařská roste na lesních loukách, ale ubývá jí, protože vyžaduje čistou půdu. Proto ji stříhejte, kořeny nevytrhávejte! Sbírá se kvetoucí nať s listy, připravuje se z ní čaj, odvar a tinktura. Ta je kvůli přesnému dávkování nejvýhodnější, protože při předávkování čajem nebo odvarem může dojít až k dávení.

Vachta trojlistá

Pro přípravu tinktury se používají celé čerstvé rostliny i s květy. Vachta povzbuzuje metabolismus, tvorbu žluči a žaludečních šťáv a posiluje celý organismus. Vachta by měla být součástí tinktur pro posílení jater při vyčerpanosti organismu z jakýchkoli důvodů, uvádí se v knize bylinkáře Jiřího Janči.

Pýr plazivý

Játra výborně pročistí, harmonizuje metabolismus a tvorbu žluči. Má pozitivní vliv na kožní nemoci, ostatně ty dost často souvisejí s funkcí jater. Rostlina dává tělo do rovnováhy i po dobrání antibiotik. Dokonce se používá při lehčích otravách z potravin.

Související témata:

Související články

Pěstujeme bylinky

Není nad chleba s máslem posypaný čerstvě sklizenou pažitkou nebo džbán vody ovoněný meduňkou či mátou! Pokud vám ovšem zmiňované bylinky rostou někde u domu...

Výběr článků

Načítám