Článek
Módní návrhářka a výtvarnice Blanka Matragi byla a je v Libanonu, kde dnes působí, tak zahlcena prací, že jí nezbývá čas na stýskání po rodných Čechách. V Praze má sice 32 let v bytě na Vinohradech studio, ale bývá v něm sporadicky. S manželem také koupili dům na Ořechovce, kde chce zřídit galerii a odkázat lidem, co po ní zůstane.
K jejím zákazníkům dodnes patří vládnoucí královské rodiny z oblasti Perského zálivu, manželky politiků, diplomatů a také významné umělecké a podnikatelské osobnosti u nás i ve světě. Nyní otevírá butik v Praze. Sama chodí nejraději v leginách a topu, neboť je celý den na nohou. A protože se zaměřuje také na galvanoplastiku a navrhuje i dvoumetrové sochy, ráda se zdobí masivními šperky z téhož materiálu.
Život dal i bral
Život Blance Matragi mnohé dal, ale také vzal. S manželem nikdy nemohli mít děti.
„Byla doba, kdy jsme se o ně hodně snažili. Přírodní cestou to nešlo a nezabraly ani nové možnosti. Museli jsme se s tím vyrovnat. Další šancí se proto stala adopce. Je ale asi dobře, že se nepodařila. Jsem totiž velmi náročná k sobě i ke svému okolí a od děcka, které se by mnou žilo, bych asi očekávala příliš. Stejně jako od své služebné nebo kuchařky, kdy stačí pohled a ony vědí, co si přeji. Mám sice kuchyň od návrháře aut Ferrari, ale nepustila jsem v ní zatím ani sporák. Stejně na vaření nemám čas.“
Se smíchem přiznává, že občas dochází, jako v jiných rodinách, ke střetu jen s jejím mužem. „Trošku prudí, ale přitom urovnává chaos, který ve mně je jako v losovacím bubnu,“ chválí si partnera.
Říkali jí Šéfka
V dětství i při studiu Blance Matragi přezdívali Šéfka. Když jí bylo deset, rodiče stavěli dům a ona nařizovala, jak postupovat a které například volit barvy na omítky. Stejná byla i na škole. „Nemám čas jezdit na třídní srazy, ale jednou určitě na nějaký dorazím. Stále sice potkávám nejmocnější a nejdůležitěji lidi, ale chybí mi čeští kamarádi i rodina. Kvůli úspěchu a penězům jsem o řadu z nich přišla. Zpřetrhala se i železobetonová přátelství, protože jsem výtěžek z poslední módní přehlídky darovala vesnici v Libanonu na obnovu elektřiny a nenechala peníze v Čechách.“
Návrhářka vstává v šest a cvičí tři čtvrtě hodiny jógu, kliky a s činkami. Posilovací stroje nesnáší, ale ráda si protahuje tělo ve skupinách například při spinningu nebo při zumbě. Nedávno ji velice potěšilo, že v Bejrútu vyhrála tříhodinový maratón nejnáročnějšího cvičení mezi mladými lidmi, a to vstup do luxusního fitness centra na celý rok. „Musím být vždy v první řadě a nejlepší,“ vysvětluje.
„Důležitá je také výživa a přírodní kosmetika. Pro krásu dělám hodně. Šla bych i na plastiku či jiná vylepšení. Člověk si má dopřát to, co mu dodá sebevědomí. Jen bych asi odmítla radikální nože.“
Přehlídka i expozice
Třicet let své tvorby v módní branži se rozhodla oslavit v pražském Obecním domě. „Nabídli mi šanci zopakovat mou přehlídku i prostory bývalých kulečníků a herny k vytvoření stálé expozice. Jsem ráda, že vše bude v Praze. České prostředí je mi bližší. Navíc je v Libanonu chaotická doba, proto jsem se rozhodla přivézt většinu svého archívu domů. Pražská expozice obsahuje ukázky z mých začátků až po současnost – kresby, výšivky, návrhy a samozřejmě šaty, které darovaly královské rodiny. Půjde skutečně o unikátní modely.
Ty poslední, svatební šaty v pastelových barvách, darovala rodina emíra z Abú Dhabi a jsou jedinečné v zadání Tisíc a jedna noc. Jen hodnota práce a kamenů na tomto modelu činí kolem sta tisíc eur. Kromě toho otevřu v Praze i svůj butik, kde se bude moci zákazník obléknout od hlavy k patě. Další vyrostou v Bejrútu, Dubaji a v New Yorku. Zákaznice v nich najdou barevně a trendově kombinovatelné oblečení od bot, plavek, legin, topu až po večerní róby a kabelku. Dokonce si budou moci objednat i velikost XXL. Uvědomila jsem si, že digitální tisk může posléze zreprodukovat mou tvorbu a dostat ji mezi širší okruh lidí.“
Modely za dva měsíce
Kolekce haute couture Blanky Matragi pro rok 2012 čítá pětapadesát nových modelů inspirovaných hudbou, architekturou i grafikou a tvořila ji skoro rok.
Vizitka
Narodila se v roce 1953 ve Světlé nad Sázavou.
Vystudovala střední průmyslovou školu sklářskou a pak oděvní výtvarnictví na UMPRUM v Praze.
S manželem Makramem Matragim se seznámila v Praze, kde studoval na ČVUT. V roce 1980 odjeli do Libanonu.
Získala Evropskou cenu umění, Mezinárodní cenu Salvátora Dalího a titul Významná česká žena ve světě a cenu Lady Pro.
Oslavy 30. výročí založení módního salónu Blanka Hause Couture v Bejrútu začnou 5. října velkolepou přehlídkou v pražském Obecním domě a slavnostní vernisáží dlouhodobé výstavy tamtéž.
Vydala dvě knihy o svém životě.
Krédo: Jezdit po světě a umět rychle reagovat na požadavky doby.
Novinkou je sportovní móda, která přehlídku zahájila. Celý koncept oslav se připravoval s použitím nejnovějších inovačních technologií 3D a 4D formátů, ve spolupráci s českými i zahraničními kreativci. Všechny grafické desény pro digitální tisk vytvořila návrhářka vlastní rukou, protože prý počítač neumí ani otevřít. Pozoruhodné je, že jí na to stačily dva měsíce.