Článek
Už od roku 1998 existuje v České republice občanské sdružení Zdravotní klaun, které vysílá své veselé kejklíře do nemocnic a domovů pro seniory, kde svými legráckami odreagovávají děti, geriatrické pacienty i seniory od strachu, napětí a od úzkostí spojených s léčbou nebo z neznámého prostředí. Tak veselou formou pomáhají ke zlepšení jejich celkového psychického a zdravotního stavu.
Klauni obvykle způsobí na oddělení haló, při kterém se baví všichni přítomní. "Moc se mi to líbilo, jsem ráda, že se můžou děti pobavit i v nemocnici a ne pořád jen ležet na pokoji," zhodnotila tento týden klauniádu v nemocnici v pražském Motole jedna z malých pacientek.
Komediantství je základ
I když je pracovní náplní klauna legrace, svou práci berou tito lidé vážně a jsou to opravdu profesionálové, kteří musí projít náročným výběrem. Většinou mají dramatické vzdělání, mnozí z nich jsou ale přirozenými talenty. Komediální nadání je prostě základ, důležitá je ale i schopnost empatie, trpělivosti a vztah k dětem.
Před tím, než poprvé vyrazí za pacienty, projdou důkladným školením. Připravují se jak po umělecké stránce, tak i po stránce etické. I ti nejzkušenější klauni se pak i na dále v rámci seminářů zdokonalují v improvizaci, ve hře na hudební nástroje nebo pohybově. Učí se nové techniky a fígle, kterými dokáží na nemocničních pokojích rozpoutat opravdovou legraci.
Pro pacienty legrace i počítače
Společně s klauny vyrážejí do nemocnic i pracovníci Seznamu.cz, který činnost sdružení podporuje. "Se zdravotními klauny nás spojuje myšlenka týmové pomoci v momentech, kdy člověku není nejlépe," vysvětluje Rita Gabrielová ze Seznamu.cz. "Klauniády Seznam mají jeden společný motiv a tím je hledání – úsměvu, dobré nálady, ztracené hračky anebo třeba počítačové myši, se kterou se dá brouzdat internetem."
Každé navštívené nemocnici proto Seznam.cz věnuje několik počítačů s veškerým vybavením, aby si malí pacienti mohli dostatečně vyhrát. Zároveň rozběhl Seznam na svých stránkách bannerovou kampaň, která má oslovit malé i velké dárce, aby se zdravotním klaunům ozvali.
Kde se vzali zdravotní klauni
Historie zdravotních klaunů se datuje do roku 1986, kdy Michael Christensen, ředitel organizace s názvem Big Apple Clown Care Unit sdružující profesionální klauny, přišel s nápadem vyzkoušet jejich přítomnost na dětských lůžkových odděleních. Stalo se tak v presbyteriánské nemocnici v New Yorku a právě tady se poprvé na světě ověřila tato myšlenka v praxi.
Zjistilo se, že pravidelné návštěvy klaunů přispívají ke zlepšení psychického a tudíž i zdravotního stavu pacientů, a to včetně těžce nemocných. V současnosti jsou profesionální zdravotní klauni považováni za důležitou součást léčebného procesu na dětských odděleních nemocnic nejen v Americe, ale též po celé Evropě.
"Veselé improvizace budou klauni předvádět nejen v Praze, ale i v dalších českých městech a tak věříme, že děti i rodiče zajímavě oslovíme. Máme skvělý pocit, že můžeme prospět tak užitečné a krásné myšlence, jejímž výsledkem je smích a úleva," dodává Rita Gabrielová.