Článek
Plavání probíhá nejčastěji ve veřejných bazénech, kde je kromě hygienických norem jen jedna jediná podmínka - správná teplota vody, která by neměla klesnout pod 28 st. C.
Už se ale zapomíná, že děti plavou převážně v chlórované vodě, ve které se v různé míře vyskytují i škodlivé sloučeniny chloru – chloraminy. Ty zapříčiňují podráždění sliznic dýchacích cest, což může způsobit až rozvoj astmatu.
Děti alergiků a infekce
Tým německých vědců se rozhodl zjistit souvislost plavání s opakovanými respiračními infekcíemi a záněty středouší v prvním roce života u dětí, jejichž rodiče jsou nebo nejsou alergiky.
Do studie bylo celkem zařazeno 2862 školáků. Jejich rodiče odpovídali na dotazník týkající se opakovaných respiračních infekcí a zánětu středouší a plavání během prvního roku života a alergického onemocnění u sebe samých.
Výskyt opakovaných respiračních infekcí dýchacích cest byl vyšší u dětí, které chodily plavat (12,3 %) v porovnání s neplavajícími (7,5 %). V rodině, kde byl rodič alergik, mělo opakované respirační infekce 10,5 % dětí, v rodině nealergiků 5,6 %. Plavat přitom chodilo 5,6 % a 5,1 % dětí z každé této skupiny.
Voda s jinou formou úpravy
"Ze studie tedy vyplynulo, že vyšší riziko infekcí při kojeneckém plavání mají ty děti, jejichž rodiče jsou alergiky. Pokud tedy coby rodiče-alergici navštěvujete se svým potomkem kurzy kojeneckého plavání, vězte, že se u něj může objevit riziko častějších infekcí dýchacích cest.
Pokud se tak stane, je lepší s plaváním úplně skončit a nebo se pokusit nalézt bazén s alternativním způsobem čištění vody," doporučují odborníci ze serveru U lékaře.cz .