Hlavní obsah

Nevyzpytatelný syndrom náhlého úmrtí kojence. Odborníci našli možnou příčinu

Narození dítěte představuje pro rodiče jeden z nejkrásnějších okamžiků v životě. Vedle pozitivních emocí ale existuje i strašák, kterého se rodiče bojí – syndrom náhlého úmrtí kojence. Stav, kdy zdánlivě zdravé dítě zemře bez zjevného důvodu. Australští odborníci ve své studii odhalili možnou příčinu.

Foto: Profimedia.cz

Syndrom náhlého úmrtí kojence - strašák všech rodičů. Vědci objevili možnou příčinu.

Článek

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS) neboli náhlá, neočekávaná a nevysvětlitelná smrt zdánlivě zdravého kojence postihuje obvykle děti v prvních šesti měsících jejich života.

Často k němu dochází ve spánku, přičemž mnozí lékaři věří, že se tak děje kvůli „defektu“ v oblasti mozku, která řídí proces probouzení a dýchání.

Podle zprávy z americké kliniky Mayo je mezi odborníky shoda i v tom, že pokud dítě přestane během spánku dýchat, právě onen defekt brání tomu, aby se tzv. leklo a probudilo se.

Syn jí zemřel na srdeční vadu. Jeho odchod mě doživotně v mnoha věcech změnil, říká

Dítě a rodina

Australští vědci věří, že právě tuto hypotézu nyní potvrdili analýzou krevních vzorků novorozenců, kteří zemřeli v souvislosti s uvedeným syndromem – tedy z neznámých příčin – a jejich porovnáním se vzorky krve zdravých dětí.

Ve studii, jejíž závěry byly zveřejněny v lékařském časopise eBioMedicine s otevřeným přístupem, odborníci zjistili, že u dětí zemřelých v souvislosti se syndromem byla prokázána významně nižší aktivita enzymu zvaného butyrylcholinesteráza (BChE). Tento enzym hraje významnou roli ve „vzrušivosti“ či efektivitě mozku, což prý vysvětluje, proč k projevům syndromu dochází právě ve spánku. Nízké hladiny toho enzymu jednoduše snižují schopnost dítěte „reagovat“ a probudit se.

Rodiče jsou obecně nabádáni, aby v rámci prevence proti možnému náhlému úmrtí pokládali miminka do postýlky ke spánku na záda, nenechávali hračky či deku v postýlce a zamezili přehřátí dítěte. Bohužel i tak v minulosti k mnoha úmrtím došlo, což nechávalo v rodičích tíživý pocit možné viny, zda tomu mohli vůbec nějak zabránit.

Spaní v posteli rodičů zvyšuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojence

Dítě a rodina

„Tyto postižené rodiny nyní mohou žít s vědomím, že to nebyla jejich vina,“ uvedla pro server Independent doktorka Carmel Harringtonová, jež studii vedla, a která před 29 lety sama přišla kvůli SIDS o dítě.

„Zjištění představuje možnost brzké identifikace kojenců ohrožených SIDS a otevírá nové cesty pro budoucí výzkum,“ dodali odborníci. Zároveň doufají, že se jim podaří vytvořit specifický screeningový test k identifikací dětí, které mohou být ohroženy SIDS, a to ve snaze co nejvíce vymýtit další možná úmrtí v budoucnu.

Britská charitativní organizace Lullaby Trust, která nabízí specializovanou pomoc a podporu rodinám postiženým SIDS, uvedla, že je „ráda za výzkum, který stále pokračuje“. A stojí si za tím, že i tak jsou nejlepšími radami pro všechny rodiny, jak maximálně v prostoru domova omezit jakákoli rizika, prověřené zkušenosti uvedené výše – dávat dítě spát na záda, v čistém a volném prostoru postýlky bez objemných lůžkovin či hraček.

Související témata:

Výběr článků

Načítám