Článek
V dnešní době, díky moderní technice, je toto těhotenství většinou včas odhaleno a vzápětí i okamžitě ukončeno.
"Vajíčko má vhodné podmínky k růstu jen v děložní sliznici. Pokud se uhnízdí jinde, s největší pravděpodobností dojde k jeho potratu. Tělo ho jednoduše odmítne. Pokud se tak nestane a vajíčko roste, dojde při dalším růstu vajíčka k prasknutí prokrvené stěny vejcovodu a nastane nebezpečné krvácení do břišní dutiny doprovázené intenzivní bolestí břicha," vysvětlují odborníci na serveru Ženská-neplodnost.cz .
Asi z 95 % bývá plod nesprávně uchycen ve vejcovodu. Vejcovody bývají velmi často poškozené díky častým zánětům, které se špatně hojí a často způsobují srůsty a jizvení. Vajíčko se tedy obvykle nestačí včas proplést skrz tyto překážky a uhnízdí se již ve vejcovodu. Asi jedno procento vajíček se usazuje dokonce již na povrchu vaječníku nebo v prasklém folikulu. Vzácně se může stát, že dojde k uhnízdění vajíčka v dutině břišní či až na děložním čípku.
Nebezpečné krvácení
Nebezpečí se skrývá především v prasknutí vejcovodu a následném krvácení do dutiny břišní. Vejcovod je pouze 0,5 cm tlustý, tudíž velmi brzy může být plod mnohem větší než tloušťka vejcovodu. např. čtyři týdny po oplodnění vajíčka může být zárodek velký cca 2 cm v průměru. Zárodek tedy začne prorůstat skrz vejcovod, naruší okolní krevní cévy, což způsobí krvácení. V nejhorším případě může vejcovod až prasknout. Krev se poté vylije do dutiny břišní a velmi rychle může nastat otrava krve.
"Mimoděložní těhotenství mi bylo odhaleno, jak říkají lékaři, za pět minut dvanáct. Postihl mne totiž velmi vzácný případ. Otěhotněla jsem a lékaři si všimli pouze jednoho plodu uhnízděného správně v děloze. Bohužel druhý plod byl uhnízděn ve vejcovodu. V 6. týdnu jsem dostala obrovské křeče, které nešly utišit a koncem týdne jsem začala krvácet. Verdikt byl jednoznačný - potrácíte. Přestože mi byla děloha vyčištěna, stále jsem krvácela a měla i značné bolesti. Až na týdenní kontrole po potratu, lékařka objevila ultrazvukem i další doposud skryté těhotenství. Okamžitě jsem jela do nemocnice, kde mi byl odstraněn jeden vejcovod i se špatně uchyceným plodem. Ani nelze popsat, jak sem se celé ty dny od počátku krvácení cítila," vypráví jedna z postižených žen.
Mimoděložní těhotenství odhalí nejčastěji ultrazvuk
Mezi prvotní příznaky mohou být křečovité bolesti v podbřišku či slabé krvácení. Původcem bolesti bývá nejčastěji krev v břišní dutině (vzniklá potratem), která dráždí její výstelku, a poškození vejcovodu. K této situaci většinou dojde přibližně sedm až osm týdnů po vynechání menstruace. Stav se dále vyvíjí chronicky. Žena pociťuje bolesti na jedné straně podbřišku a může se stát, že krvácení způsobí ženě anémii.
Horší variantou je, pokud se vajíčko stále vyvíjí a roste. Asi pět až sedm týdnů po vynechání menstruace může prasknout stěna vejcovodu. Žena náhle pocítí prudkou bolest v podbřišku, která se neustále stupňuje. Následně ženě začne klesat tlak a puls pokožka bledne, končetiny jsou studené. Rozvíjí se tzv. hemoragický šok z velké, až několikalitrové, ztráty krve. Proto je velmi důležité, aby byla žena co nejrychleji převezena do nemocnice.
Bohužel mimoděložní těhotenství často podceňují i samotní lékaři. Někdy na něj můžou upozornit hormony - hladina hormonu HCG bývá často nižší než u normálního těhotenství. Lékař by měl navíc i při normálním těhotenství prohlédnout důkladně ultrazvukem vaječníky i vejcovody - vždy je možnost, i když málo pravděpodobná, že mohlo dojít k vícečetnému těhotenství a přestože jedno vajíčko je uhnízděné v děloze, může být další uhnízděné jinde. Navíc, někdy může jít o tzv. falešné těhotenství, kdy se k mimoděložnímu těhotenství utvoří i váček v děloze, který připomíná uchycené vajíčko, ale ve skutečnosti je to pouze prázdná dutinka.
Těhotenství je nutné téměř vždy ukončit
Když lékař objeví na ultrazvuku mimoděložní těhotenství, obvykle ženu odesílá okamžitě do nemocnice na malý chirurgický zákrok na tzv. laparoskopii. Při této operaci je toto patologické těhotenství ukončeno. Bohužel často dochází současně i k odstranění poškozeného vejcovodu.
Ženy nejohroženější mimoděložním těhotenstvím:
- s více partnery,
- které prodělaly zánětlivé onemocnění v oblasti pánve,
- po operaci na tlustém střevě,
- po prodělaném předchozím mimoděložním těhotenství,
- žijící v neustálém stresu.
Pokud je mimoděložní těhotenství odhaleno pozdě - tedy až např. po prasknutí vejcovodu, je nutné udělat kompletní revizi dutiny břišní a to lze jen při velké operaci. Nejdůležitější je, aby se s touto operací neotálelo, jinak mohou být následky masivního krvácení do dutiny břišní smrtelné.