Článek
Lékaři do studie zařadili pouze zdravé ženy s normálním průběhem těhotenství. Konstatují přitom, že celkově jsou porody v Británii velmi bezpečné - zdravotní komplikace jakéhokoli druhu hrozí jen jednomu procentu čerstvě narozených dětí.
Problémy, včetně úmrtí dítěte, se u prvorodiček nejčastěji vyskytují při domácích porodech - tam se komplikace objevují v 9,3 procentech případů. Nejlepší výsledky mají v tomto ohledu porodní domy, kde má komplikace 4,5 procenta rodiček, v nemocnici hrozí dítěti nebezpečí při 5,3 procentech porodů.
Podle profesora Petera Brocklehursta, který tým výzkumníků vedl, je významný hlavně fakt, zda žena rodí poprvé anebo jde už o druhé či třetí dítě. U matek, které už jednu porodní zkušenost mají za sebou, se totiž veškeré rozdíly smazávají a stejné procento komplikací jim hrozí bez ohledu na to, kde se rozhodnou rodit. Porody v nemocnicích, porodních domech i doma jsou proto pro druhorodičky stejně bezpečné.
Při druhých porodech se také snižuje procento matek, které se v průběhu domácího porodu raději rozhodnou přesunout do porodnice. Zatímco prvorodičky při domácích porodech změní názor ve 45 procentech případů, u druhých porodů už opouští domácí prostředí jen 12 procent žen.
Řešením mohou být porodní domy
Podle Mary Newburnové z Národní porodnické asociace (National Childbirth Trust) by výsledky studie měly vést k tomu, aby vznikalo více porodnických zařízení vedených asistentkami mimo porodnice. To podporují i gynekologové, ale pouze v případě, že půjde o porodní domy v rámci nemocnic, kde by bylo možné rodičce v případě komplikací okamžitě poskytnout odbornou lékařskou péči.
V Británii se zhruba 90 procent porodů odehrává v porodnicích, tři procenta žen rodí doma.