Článek
Téměř nikdo v republice nemá nohy v pořádku, ač si myslí, že ano. Jenže dokud nás nic nebolí, nic s tím neděláme. Při dnešní uspěchané době, ale i sedavém zaměstnání je dobré si jen tak cvičně dojít k podologovi, který naše neduhy buď pomůže vyřešit, nebo poradí vhodnou prevenci.
Podologie
Podologie je věda, která se zabývá nohama. Díky speciálnímu přístroji (podoskopu) stačí jeden rovný postoj a analýza vašich nohou je hotová.
„Lidé o této oblasti vědí málo, většinou chodí, až když je pozdě. Většinou přicházejí na doporučení ortopeda nebo pedikérky - s bolestmi přednoží, zarůstajícími nehty, vbočenými palci nebo s bolestmi pat,“ vyjmenovává nejčastější potíže pacientů fyzioterapeutka a podoložka Veronika Kubů z pražské kliniky rodinného zdraví Esthesia s tím, že velké procento klientů tvoří ženy.
„Ženy nosí často podpatky. Když je ale podpatek vyšší než 4 cm, propadá příčná klenba, vznikají haluxy neboli vbočené palce, mohou také vzniknout kladívkové prsty,“ míní Kubů s tím, že podpatky samy o sobě nejsou indikátory, ale jeden z hlavních faktorů.
Klenba vs. postavení pánve
Aby nožní klenba byla v pořádku, musí mít čtyři opěrné body. Má za úkol tlumit nárazy, působí jako pružník vůči páteři. Pokud to tak není, vznikají potíže.
„Člověk pak může mít problémy nejen s páteří, ale i s kolenními klouby. Tím, že se klenutí propadne, začne být vyvíjen tlak na mezikostní prostory, kde může docházet k útlaku nervů, zhorší se prokrvení, tudíž vznikají bolesti. Nebo také kosmetické vady, jako je zarůstající nehet,“ vyjmenovává podoložka.
Rehabilitace a vložky
Řešení potíží je vcelku jednoduché. Zmíněný přístroj podoskop naskenuje podrobně nohu, odborník podle toho následně určí, jestli jsou nutné vložky do bot, a jaké. Seznámí pacienta s jejich nošením, a hlavně mu ukáže potřebné cviky. Pomocí nich se pak aktivně bude noha sama hojit.
„Propadlá klenba ale není jediná potíž, záleží i na postavení trupu a pánve. Proto nelze plochou nohu nebo propadlou klenbu léčit vždy jen vložkami do bot, mnohdy je nutná i rehabilitace,“ řekla Novinkám Kubů.
Vbočený palec
Vbočený palec neboli hallux valgus má dnes řada lidí.
„Klientky přicházejí s bolestí vnitřní strany palce, klouby jsou oteklé a zduřelé. Kloub se může manuálně procvičovat, rozhýbávat, používají se i korektory. Těch je mnoho druhů. Většinou s nimi můžete normálně fungovat,“ dodává podoložka.