Článek
„Česká republika se ztotožňuje se společným postojem EU, která tureckou vojenskou operaci odsoudila,“ napsal Novinkám v SMS zprávě premiér.
Ve středu Ankara zahájila ofenzivu na severu Sýrie s cílem vytvořit 30 kilometrů široký bezpečnostní pás, kam se budou moci vracet syrští uprchlíci z Turecka. Terčem jsou oddíly tureckých Kurdů YPG.
Zrada a porušení mezinárodního práva, odsuzují čeští politici útok Turecka na Sýrii
Přede dvěma týdny český premiér vytvoření bezpečnostní zóny podporoval s vidinou, že by tam mohlo Turecko přemístit až dva miliony syrských uprchlíků, kteří utekli před boji a nyní jsou na území Turecka.
„Podruhé ve dvou dnech jsem se viděl s tureckým prezidentem Erdoganem a potvrdil mu, že země V4 podporují výstavbu bezpečnostní zóny v severní Sýrii," napsal Babiš v září na Twitteru po bilaterální schůzce s Erdoganem.
Podruhé ve dvou dnech jsem se viděl s tureckým prezidentem @RTErdogan a potvrdil mu, že země V4 podporují výstavbu bezpečnostní zóny v severní Sýrii. Turecko do ní chce přemístit až 2 miliony běženců. Postavit domy, školy. Erdogan se kvůli tomu v NY potká i s prezidentem Trumpem. pic.twitter.com/C8f8FeSdon
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) September 25, 2019
V oblasti, kde údajně Turecko chce bezpečnostní zónu, ovšem působí kurdské milice, jež předtím významně přispěly k porážce radikálů z Islámského státu. Kurdové sní o vlastním státu, který je však Turecku proti mysli. Turci kurdské milice označují za teroristy.
Když se Turecko začalo chystat na zásah proti Kurdům, nechal se Babiš slyšet, že by uvítal rychlou reakci Evropy. Část opozice ho nyní za obrat kritizuje.
Zrada a porušení mezinárodního práva, odsuzují čeští politici útok Turecka na Sýrii
Babiš je podle svého čtvrtečního vyjádření přesvědčen o tom, že celé situaci bylo možné předejít, kdyby s tureckým prezidentem, který o svých záměrech mluvil už v roce 2017, světové mocnosti včetně EU aktivně vyjednávaly a všichni se snažili najít společné řešení.
Trump je velikášský podvodník a USA se nedá věřit, píše evropský tisk
„Takovou příležitost podle mě propásli všichni klíčoví aktéři před pár dny v New Yorku. Já osobně jsem po jednání s Erdoganem podpořil pouze plán zajistit až dvěma milionům uprchlíků lepší život doma v Sýrii. Vystavět domy, školy a nemocnice,“ uvedl premiér.
„Součástí toho ale nikdy nebyla diskuze o vojenské okupaci severovýchodu Sýrie. O mírovém projektu v Sýrii jsem i v New Yorku diskutoval s kolegy EU,“ zdůraznil Babiš.