Článek
Guvernér zimbabwské centrální banky oznámil, že inflace v zemi činí 2,2 miliónu procent. Poslední oficiální údaj v únoru udával 164 900 procent.
Zimbabwané podle agentury Reuters trpí chronickým nedostatkem masa, kukuřice, pohonných hmot a dalších základních produktů. Zimbabwe přitom dříve zásobovalo obilím dokonce i své sousedy.
Západní státy obviňují prezidenta Mugabeho, že hospodářskou krizi způsobil svou politikou, zejména vyvlastňováním farem bílých zimbabwských farmářů, které byly předány do rukou nezkušených prezidentových stoupenců a veteránů osvobozeneckého boje.
Na každodenní obtíže, jež obyčejným Zimbabwanům přináší inflace a špatně fungující ekonomika, sázela před březnovými volbami zimbabwská opozice. Opoziční Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) v nich získalo poprvé většinu v parlamentu. V souběžných prezidentských volbách zvítězil předseda MDC Morgan Tsvangirai. Nezískal ale nadpoloviční většinu a tak se v červnu konalo druhé kolo, které nakonec ale Tsvangirai vzdal kvůli zastrašování a zabíjení svých sympatizantů provládními milicemi.
Čtyřiaosmdesátiletý Mugabe, který vládne v Zimbabwe 28 let od získání nezávislosti na Británii, ale ze všech potíží země obviňuje Západ. Británii nařkl, že podporuje jeho politické protivníky, protože se chce zmocnit zimbabwského přírodního bohatství.