Článek
Útok v tuniském národním muzeu byl „požehnanou invazí do jednoho z brlohů bezvěrců a neřesti v muslimském Tunisku“, uvádí podle agentury AP prohlášení na jednom z webových fór džihádistů.
Americká vláda však uvedla, že zatím nemůže potvrdit, že za útokem stál Islámský stát.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Tunisko zápolí s rozmachem radikálních islamistů od pádu režimu prezidenta Zína Bin Alího v roce 2011.
Úřady odhadují, že zhruba 3000 Tunisanů se připojilo k radikálním skupinám válčícím v Iráku a Sýrii. Bojují však i v sousední Libyi, kde se část místních milicí nedávno přihlásila k Islámskému státu.
V libyjském městě Syrta byl také v minulých dnech zabit jeden z čelných velitelů této odnože, tuniský občan Ahmad al-Rújsí.
Odnož Islámského státu v Libyi má také stát za únosem Čecha, který tam na ropném poli Ghaní pracoval jako kuchař pro rakouskou společnost VAOS. [celá zpráva]
Související téma
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_F_F/mc5CE07.jpeg?fl=cro,0,44,800,450%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Bojovníci Islámského státu
Středeční útok na jedno z nejvýznamnějších muzeí v oblasti Středomoří, které se navíc nachází v sousedství tuniského parlamentu, bude mít politické i ekonomické důsledky. Do Tuniska se v loňském roce vydalo více než šest miliónů lidí. Turistický ruch dává práci 473 tisícům Tunisanů a výnos z něj se na HDP země podílí z více než 15 procent.