Článek
„Je to největší exodus z jedné země od genocidy ve Rwandě v roce 1994,“ sdělil Ahsan, přičemž uvedl, že od 25. srpna uteklo z Barmy 600 000 lidí. Po útocích rohingských vzbouřenců na policejní stanice zahájila barmská armáda rozsáhlou odvetnou akci, kterou spojené národy označily na etnickou čistku.
Podle aktuální bilance OSN uprchlo od tohoto data do Bangladéše 603 000 Rohingů, z toho polovinu tvoří děti. Připojili se k více než 300 000 rohingským běžencům, kteří tam žili již dříve.
„Násilí v Rakhinském (Arakanském) státu navzdory tvrzení neskončilo. Denně přicházejí tisíce (uprchlíků),“ dodal Ahsan. „Děti, ženy a muži utíkající z Barmy míří do Bangladéše traumatizovaní a bez prostředků,“ dodal.
Upozornil, že situace nemá kvůli postoji Barmy řešení. Ta „nadále zlomyslně a nepodloženě vykresluje Rohingy jako ilegální imigranty z Bangladéše“ a odmítá je uznat jako samostatné etnikum, „toto do očí bijící popření etnické identity Rohingů blokuje jednání.“
„Zatím se podařilo získat 340 miliónů dolarů (7,5 mld. korun),“ uvedl šéf humanitární pomoci OSN Mark Lowcock. Nově přislíbila EU 30 miliónů eur, Kuvajt 15 miliónů dolarů, Austrálie 10 miliónů australských dolarů a Velká Británie 12 miliónů liber.
Lowcock vyzval barmskou vládu, aby umožnila „do Rakhinského státu volný přístup pro humanitární pomoc“, což odmítala.
Vybraná částka je určena pro 1,2 miliónu lidí v oblasti bangladéšského města Cox’s Bazar, kde je na 900 000 uprchlíků z Barmy.