Článek
„Toto vítězství a toto převzetí moci nám ukazuje, že džihád a boj jsou legitimní a reálnou cestou založenou na právu šaría, jak obnovit práva a vyhnat vetřelce a okupanty,“ uvedla v prohlášení tato odnož al-Káidy sídlící v Jemenu.
Mělo to smysl? Přišel jsem o kamaráda a nohy zbytečně? ptají se veteráni z Afghánistánu
Tálibové v době své předchozí vlády v Afghánistánu v letech 1996 až 2001 nabídli al-Káidě útočiště. V odpovědi na útoky na americké půdě z 11. září 2001 pak kvůli tomu do Afghánistánu vtrhli Američané v čele mezinárodní koalice a režim Tálibánu svrhli.
Při nedávných vyjednáváních se Spojenými státy Tálibán slíbil, že nebude bojovníky al-Káidy chránit. Odborníci se však domnívají, že si obě hnutí zachovají blízké vazby, budou ale více diskrétní.
Tálibán zesiluje pátrání po spolupracovnících NATO a USA
Nejnebezpečnější
Spojené státy považují AQAP za nejnebezpečnější odnož globální teroristické sítě al-Káida. Skupina se například přihlásila k masakru v redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo v Paříži z roku 2015.
Bojovníci AQAP v pondělí podle svědků AFP v některých částech Jemenu oslavovali návrat Tálibánu k moci střelbou do vzduchu a ohňostroji.