Článek
Zmiňovaná „maskovaná“ verze omikronu má společné mutace, charakteristická genetická změna, která umožňovala při laboratorních testech předvýběr podezřelých vzorků jakožto kandidátů pro další testování s tím, že se pravděpodobně jedná o omikron, je však jiná. To viru poskytuje jistou kamufláž.
Maskovanou variantu PCR testy odhalí i tak a při genetickém sekvencování je i přes odlišnost zjištěno, že se jedná o omikron, nová verze se jen vyhne předvýběru při analyzování PCR testů.
Vlastnosti zatím nejsou známy
Na odhady, zda se bude nově odhalená pozměněná verze omikronu chovat odlišně v tělech pacientů, tedy zda bude například působit závažnější zdravotní komplikace, bude nakažlivější a jak před ní bude chránit očkování, je příliš brzy. Každá změna genetické informace nicméně může znamenat odlišné vlastnosti viru.
Prozatím byla nová varianta zaznamenána ve vzorcích analyzovaných v Jižní Africe, Austrálii a Kanadě. Je ovšem pravděpodobné, že už se šíří i v dalších zemích.
Nejnovější varianta koronaviru omikron, která se na konci listopadu objevila na jihu Afriky, byla vzhledem k vysokému počtu mutací na klíčovém spike proteinu Světovou zdravotnickou organizací (WHO) zařazena do kategorie znepokojivých.
Odborníci vyslovili obavy, že by mohl být omikron nakažlivější, mohl by vyvolávat těžší průběh onemocnění a mohl by obcházet imunitu získanou očkováním. Zatím se potvrdila jen první domněnka, která by se ovšem v případě, že bude omikron vyvolávat mírnější průběh covidu, mohla nakonec ukázat naopak jako milosrdnější.