Článek
Na vypracování zprávy se podíleli experti z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny (LSHTM), podle nichž zhruba polovina z celkem 382 900 lidí zemřela v Jižním Súdánu v důsledku násilí. Zvýšené riziko onemocnění a omezený přístup ke zdravotnictví pak způsobily smrt dalších lidí.
„Podle nás je to první komplexní odhad počtu lidí, kteří zemřeli v důsledku války,” uvedl šéf vědecké skupiny, jež zprávu vypracovala, Francesco Checchi.
Bývalý člen mise OSN v Jižním Súdánu Klem Ryan uvedl, že nově zveřejněná bilance je mnohem realističtější než dosud užívaný počet 50 tisíc obětí. Současně upozornil, že počítat oběti této občanské války je těžké hlavně proto, že k násilí dochází v odlehlých regionech země.
Jižní Súdán se ocitl ve válce dva roky po svém vzniku v roce 2011, kdy došlo ke sporu mezi prezidentem Salvou Kiirem a jeho tehdejším viceprezidentem, nynějším vůdcem ozbrojené opozice Riekem Macharem. Konflikt má etnický ráz, protože Kiir je z kmene Dinků a Machar patří Nuerům. [celá zpráva]
Nová zpráva je založena na statistickém modelování. Uvádí, že nejvíce obětí konfliktu připadá roky 2016 a 2017. [celá zpráva]
Když se nepodařilo naplnit mírovou dohodu, propukly v roce 2016 boje v hlavním městě Juba, které se rozšířily do dalších regionů. Nejvíce obětí podle zprávy pochází z jižních a severovýchodních oblastí a většina z nich byli dospělí muži. Často jsou oběťmi brutálního mučení.
Hlad a migrace
Prezident Kiir a lídr opozice Machar podepsali letos v srpnu další mírovou dohodu, která má konflikt v zemi definitivně ukončit. Už v září však propukly nové boje a strany se navzájem obviňují z dalších útoků.
Boje v Jižním Súdánu způsobily největší uprchlickou krizi v Africe od genocidy ve Rwandě v roce 1994. Nejméně půldruhého miliónu lidí uteklo do sousedních zemí, jen do Ugandy milión, a skoro dva milióny jsou vnitřní uprchlíci. [celá zpráva]
Milióny lidí trpí hladem a válčící strany jsou obviňovány, že nedovolují, aby se humanitární pomoc dostala k potřebným.