Článek
„Postupujeme se zodpovědností při každém kroku a dbáme na to, abychom měli mír se všemi... Jsme připraveni věnovat se obavám mezinárodního společenství skrze dialog,“ ujišťoval mluvčí politického křídla Tálibánu. „Žádáme všechny země, aby s námi usedly (k rozhovorům) ve snaze urovnat jakékoli otázky,“ řekl.
Z Kábulu odstartovalo české armádní letadlo se 46 lidmi
„Válka v Afghánistánu skončila,“ uvedl a dodal: „Dosáhli jsme toho, o co jsme usilovali, tedy osvobození naší země a nezávislosti našeho lidu.“
The situation at the Kubul’s airport is heartbreaking. pic.twitter.com/7ns0MFstCK
— American-ka 🇺🇸🦅🇵🇱 (@american_ka) August 16, 2021
Chaos v Kábulu
V metropoli Afghánistánu Kábulu panuje od neděle, tedy od chvíle, co do města vstoupli bojovníci Tálibánu, totální chaos. Z města se snaží dostat nejen pracovníci ambasád, ale také mnozí Afghánci, kteří nechtějí žít pod vládou islamistů.
Tálibové jsou pro mnohé Afghánce noční můrou
Klíčové je v této souvislosti kábulské mezinárodní letiště, kam v neděli a v noci na pondělí kromě zahraničních diplomatů směřovali i někteří místní obyvatelé. USA oznámily, že dokončily evakuaci svého velvyslanectví v Kábulu. Veškerý personál je na místním letišti, uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí.
Západní média sdílela video z Twitteru, které údajně ukazuje dav na ploše přímo u letadel. Televize CNN uvedla, že na letištní plochu se nahrnuly stovky lidí. Podle BBC měla zoufalá snaha dostat se do některého z letadel rysy davové paniky. Američtí vojáci v pondělí ráno stříleli v Kábulu do vzduchu, aby odehnali tisíce Afghánců, kteří se dostali na plochu letiště, uvedla agentura AFP.
Tálibán kontroluje prezidentský palác. Chystá se vyhlásit Islámský emirát Afghánistán
Letiště je uzavřeno pro komerční lety a je to jedno z posledních míst, které není pod kontrolou Tálibánu. Kvůli zajišťování bezpečnosti při evakuacích se do Kábulu vracejí tisíce amerických a stovky britských vojáků, jednotky tam poslaly i další země. Americké ministerstvo obrany v neděli schválilo nasazení dalších 1000 vojáků, na závěr logistických operací tak bude dohlížet celkem 6000 příslušníků armády USA. To je zhruba dvojnásobek počtu vojáků, které USA v Afghánistánu měly na jaře na začátku operace směřující k ukončení téměř 20 let trvající bojové mise.
Na letišti o víkendu vzrostlo napětí, podle americké ambasády v Kábulu se objevily zprávy o tom, že na areál mířila palba.