Článek
Očkovací látka od AstraZeneky se přitom vzhledem k nízké ceně, dostupnosti a snadnému použití jevila jako dosud nejperspektivnější. Prvotní výsledky testování navíc naznačovaly účinnost až 90 procent. Odborníci ale data na konci listopadu zpochybnili a firma oznámila, že provede další testy.
Nové výsledky naznačují účinnost okolo 70 procent. To je méně, než u svých produktů deklarují výrobci ostatních vakcín.
„Vypadá to slušně. Pokud by to byl první výstup, stále platí, že je to dobrá zpráva. V téhle situaci je to ale o něco složitější,“ řekl AP výzkumník Buddy Creech z Vanderbiltovy univerzity v USA, který se podílí na testování dalších dvou vakcín. Narážel přitom na předchozí nesrovnalosti v prezentovaných výsledcích společnosti AstraZeneca.
Oxfordská vakcína čelí problémům, bude se znovu globálně testovat
Předběžné závěry testování v úterý zveřejnil odborný magazín Lancet. Vyplývá z nich, že z celkem 23 745 naočkovaných pacientů ve Spojeném království, Brazílii a Jižní Africe se imunita proti nemoci covid-19 rozvinula u 11 636.
Nejasnosti stran dávkování
Tak jako při předchozím testování se ukázal rozdíl v účinnosti v závislosti na podané dávce. Skupina, která dostala dvě plné dávky, vykazovala imunitu v 62 % případů. Druhá skupina, která dostala při prvním podání jen poloviční dávku, ale získala imunitu v 90 % případů.
Česko může naočkovat 6,9 milionu lidí, Blatný už má plán
Odborníci však namítají, že druhá skupina sestávala jen z 2 741 pacientů, což nestačí pro vyvozování relevantních závěrů. Nebyli v ní navíc zastoupeni pacienti starší 55 let. Ve druhé skupině bylo starších 55 let jen 20 procent, což je taky málo, namítají podle AP odborníci. Závěry studie tak lze interpretovat jako optimistické, ale ne konečné. Ke schválení pro plošné užití to zatím nestačí.
Vakcína společnosti AstraZeneca je jednou ze třech očkovacích látek, které předobjednala Evropská unie, a mohla by se tak na začátku příštího roku dostat i k českým pacientům.