Článek
Bhuttová po příletu řekla, že je "vzrušená a ohromená" z toho, že je zpátky v Pákistánu: "Prostě to ukazuje, že zázraky se mohou stát."
Počet čekajících se podle různých zdrojů odhadoval na desetitisíce až milión. Někteří se však na letiště, k němuž byla z bezpečnostních důvodů uzavřena cesta, nemohli dostat.
"Dostali jsem zprávy z Karáčí, že mě přišel na letiště vítat více než milión lidí," uvedla před odletem z Dubaje Bhuttová.
Příznivci expremiérky na letišti skandovali "ať žije Bhuttová". Mnozí tančí v ulicích a mávají vlajkami opoziční Pákistánské lidové strany (PPP), v jejímž čele stojí právě Bhuttová. "Karáčí dnes vypadá jako město plné radosti," uvedla mluvčí strany Šeri Réhmanová.
Bhuttová se rozhodla dodržet plánovaný termín návratu, i když ji prezident Parvíz Mušaraf žádal, aby ho odložila, než Nejvyšší soud rozhodne, zda jeho znovuzvolení bylo legitimní. Soud začal zasedat ve středu a rozhodnutí zatím nevynesl. Opozice tvrdí, že nemohl být zvolen, protože v té době ještě stál v čele armády a to mu podle ústavy neumožnilo kandidovat. V parlamentu ale má zajištěnou většinu, takže byl začátkem října zvolen.
Obavy z atentátu
Nebezpečí útoku ze strany muslimských radikálů je reálné, protože Bhuttová uvedla, že míní zemi demokratizovat a postavit se náboženskému extremismu a radikálům, kteří v zemi chtějí zavést islámské právo šaría.
Vůdkyně opozice chce navzdory varování úřadů uskutečnit až dvacetihodinový pochod k hrobu zakladatele Pákistánu Muhammada Alího Džinnáha.
Bhuttová odešla do exilu krátce poté, co se Mušaraf chopil po převratu moci. Hrozilo jí obvinění z korupce. Její návrat umožnil v rámci dohody o rozdělení moci právě současný prezident Mušaraf, když těsně před prezidentskými volbami tento měsíc podepsal amnestii pro některé osoby obviněné z korupce, včetně Bhuttové.
V rámci dohody se může Bhuttová vrátit a usilovat o to být potřetí zvolena premiérkou. Mušaraf se také vzdá funkce vrchního vojenského velitele, míní ale zůstat v čele Pákistánu jako prezident.