Článek
Varianta B.1.1529 byla kromě Botswany zaznamenána v šesti případech už také v Jižní Africe, odkud se prostřednictvím jednoho nakaženého dostala do Hongkongu.
Podle virologa Toma Peacocka z Královské univerzity v Londýně vzbuzuje botswanská varianta obavy vzhledem k tomu, že má 32 mutací na spike proteinech. A to přesto, že bylo dosud potvrzeno jen deset záchytů. Vzhledem k tomu, že se ale v Africe testuje a sekvencuje daleko méně než v rozvinutých zemích, může být varianta již mnohem rozšířenější.
Zřejmě vznikla v těle HIV pozitivního pacienta
Profesor Francois Balloux z Genetického institutu University College v Londýně vyslovil domněnku, že se mohla botswanská varianta vyvinout v těle HIV pozitivního člověka, kde měla vzhledem k jeho oslabenému imunitnímu systému příhodné a specifické podmínky.
Vědci zjistili, proč je delta agresivnější. Může za to neprozkoumaný protein
„Mutace téhle varianty jsou v neobvyklém uspořádání a zjevně k nim došlo během jediného kroku, což napovídá, že k nim došlo během chronické infekce člověka s poškozenou imunitou, možná u neléčeného pacienta s nemocí AIDS,“ cituje Ballouxe deník The Independent.
Tohle bychom vzhledem k hrozivému profilu spike proteinů měli rozhodně sledovat
Může se však ukázat, že jde jako ve většině případů o slepou vývojovou větev a mutace může jako nekonkurenceschopná zmizet stejně rychle, jako se objevila.
U nové varianty koronaviru AY.4.2 je častější průběh bez příznaků
Spike protein si lze představit jako háček, kterým se virus přichytí na buňku, zmocní se jí a přinutí chovat se podle jeho pravidel. Zároveň ho však prozradí jako vetřelce a vyvolává reakci imunitního systému. V případě příhodných mutací spike proteinů se ale může odezva imunitního systému zpomalit nebo zkomplikovat.
Doufám, že se pletu
„Neuvěřitelně vysoký počet spike mutací naznačuje, že máme pádný důvod k obavám. Předpokládáme, že (viru) umožní uniknout před většinou známých monoklonálních protilátek,“ napsal Peacock na Twitteru s tím, že doufá, že se botwanská varianta ukáže jako málo virulentní, a nevytlačí tak nyní dominantní deltu.
„Tohle bychom vzhledem k hrozivému profilu spike proteinů měli rozhodně sledovat. Tipuju, že to bude horší než cokoliv kolem,“ dodal nicméně britský virolog.
První případ mutace B.1.1529 byl zaznamenán 11. listopadu v Botswaně, v Jižní Africe se objevil o tři dny později. Případ zavlečený do HongKongu se objevil u pacienta, který v JAR pobýval od 23. října do 11. listopadu a pozitivně testován byl tři dny po návratu, tedy ještě v karanténě.