Článek
Usvědčení viníci budou podle něj odsouzeni nejen k trestu odnětí svobody, ale budou muset vrátit zpronevěřené peníze.
"Korupce je v Afghánistánu na vrcholu. Podezření padá i na některé ministry, ale zákon nedovoluje zveřejnit jejich jména. Podle ústavy musejí tedy být souzeni před speciálním tribunálem. Navrhli jsme proto prezidentskému úřadu a nejvyššímu soudu, aby byl vytvořen speciální soud," řekl generální prokurátor.
Uvedl i úspěšné případy stíhání korupce: "Máme 16 000 vězňů odsouzených za korupci. Je mezi nimi tajemník ministra, ředitelé společností a šéfové místních rad.“
Uvedl i úspěšné případy stíhání korupce: "Máme 16 000 vězňů odsouzených za korupci. Je mezi nimi tajemník ministra, ředitelé společností a šéfové místních rad.“
Sdělil také, že další případy na nejvyšší úrovni se prošetřují: "Jen tento týden začalo moje oddělení vyšetřovat několik velkých případů, jeden zahrnuje guvernéra a jeden člověka na ministerské úrovni. Je tu velká korupce, v níž někdy jde o obrovské částky peněz. Sahá od vládních dodávek, jako jsou nákupy aut, nábytku a počítačů, kde můžete vidět malé i velké částky, kolikrát jde o milióny dolarů. Stejné je to u kontraktů na stavbu silnic a podobných projektů.“
"Jsme schopni uplácení zlikvidovat za šest měsíců, i když možná ne stoprocentně. Můžeme lidem aspoň dát naději, že s námi mohou počítat," dodal nakonec.
Washington a Londýn vyzývají znovuzvoleného prezidenta Hamída Karzáího, aby s korupcí skoncoval. OSN pohrozila, že Afghánistán přijde o miliardy dolarů mezinárodní pomoci, pokud tento problém nebude vyřešen. |
---|
Prezident Hámid Karzáí ve svém projevu v úterý oznámil, že nasadí na likvidaci korupce, která "pošpinila Afghánistán i jeho vládu", všechny dosažitelné prostředky. Podle některých zpráv se korupce týká i blízkých Karzáího příbuzných. |