Článek
Bílý dům očekává, že ruská vláda zváží všechny dostupné možnosti k vyhoštění Snowdena zpět do Spojených států, řekla v pondělí mluvčí Bílého domu Caitlin Haydenová. Dodala, že USA vyjádřily hongkongským a čínským úřadům silné výhrady k jejich rozhodnutí nechat Snowdena odletět.
Spojené státy nemají důvod očekávat, že jim Rusko Snowdena vydá, řekl v pondělí šéf zahraničního výboru Státní dumy Alexej Puškov. Vzhledem k nynějšímu stavu rusko-amerických vztahů podle něj Washington nemůže ze strany Moskvy čekat žádné velké porozumění. Puškov zároveň odmítl možnost, že by Rusko udělilo Snowdenovi politický azyl.
Snowden podle agentury ITAR-TASS setrvává v tranzitní zóně moskevského letiště Šeremeťjevo. Polední let do Havany si Snowden údajně rezervoval v neděli a svou totožnost prokázal americkým pasem. Jeho platnost ovšem podle amerického ministerstva zahraničí Washington zrušil ve snaze zabránit mu, aby unikl před americkou spravedlností.
Do letadla do Havany, které odstartovalo s asi čtvrthodinovým zpožděním, Američan s ostatními cestujícími nenastoupil. Přítomní novináři ale zaznamenali, že k letounu byly přistaveny samostatné schůdky střežené policií. Snowden měl údajně na let SU-150 rezervaci na sedadlo 17A. To ale podle novinářů přítomných na palubě zůstalo prázdné.
Američan se tak stále nachází na ruském území. Podle agentury ITAR-TASS míří na letiště ze své moskevské rezidence velvyslanec Ekvádoru, země, která zřejmě nabídne Snowdenovi azyl.
Hongkong žádosti USA nevyhověl
Hongkong se při jednání s Američany od pátku nikdy nezmínil o tom, že americká žádost o zatčení Snowdena není dostatečně podložená. „Z tohoto pohledu se nám jejich rozhodnutí jeví zvlášť zneklidňující,” řekl v neděli představitel americké diplomacie.
Spojené státy obvinily v pátek třicetiletého Snowdena kvůli vyzrazení informací o protiteroristickém programu Prism sledujícím internetovou a telefonickou komunikaci mezi USA a světem. V USA mu hrozí deset let vězení a pokuta. [celá zpráva]
Washington požádal Hongkong, kde Snowden pobýval od 20. května, o jeho zadržení kvůli pozdějšímu vydání. [celá zpráva]
Mluvčí hongkongské vlády však v neděli oznámil, že Američané nesdělili žádné důvody, na jejichž základě by mohl Hongkong Snowdena zatknout. Hongkong tak nechal Snowdena odletět ze země.
Peking navíc v neděli využil Snowdenových odhalení k tomu, aby prostřednictvím agentury Nová Čína označil USA za „největšího darebáka současnosti”, co se týče útoků v rámci informačních technologií. Washington by podle agentury měl podat vysvětlení Číně a dalším zemím, jejichž občany údajně špehoval. Čína a USA vedou válku na internetu, americké weby napadají čínští hackeři napojení na armádu.
Cílem je Ekvádor
Snowden odletěl v neděli z Hongkongu do Moskvy, odkud má v pondělí cestovat na Kubu. [celá zpráva]
Cílem jeho cesty má být Ekvádor, kde požádal o azyl. "Potvrzuji, že jsme od Snowdena obdrželi žádost o azyl. Studujeme žádost s velkou pozorností a teprve o ní rozhodneme," řekl v pondělí ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patiňo při návštěvě Vietnamu.
USA jsou odhodlány dostat Snowdena na americké území a odsuzují všechny státy, které se Snowdenovi snaží pomáhat.