Hlavní obsah

USA zklamal Hongkong, že nechal Snowdena odletět. Moskva ho nevydá

Washington
Aktualizováno

Spojené státy zklamalo, že Hongkong nezatkl bývalého technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, přestože Washington tuto čínskou oblast o to opakovaně požádal. Uvedl to představitel amerického ministerstva zahraničí, kterého v pondělí citovala agentura Reuters. Snowden odletěl o víkendu do Ruska, čeká v Moskvě v tranzitu na spoj do Havany. Poledním spojem ale neodletěl.

Foto: Reuters

Edward Snowden

Článek

Bílý dům očekává, že ruská vláda zváží všechny dostupné možnosti k vyhoštění Snowdena zpět do Spojených států, řekla v pondělí mluvčí Bílého domu Caitlin Haydenová. Dodala, že USA vyjádřily hongkongským a čínským úřadům silné výhrady k jejich rozhodnutí nechat Snowdena odletět.

Spojené státy nemají důvod očekávat, že jim Rusko Snowdena vydá, řekl v pondělí šéf zahraničního výboru Státní dumy Alexej Puškov. Vzhledem k nynějšímu stavu rusko-amerických vztahů podle něj Washington nemůže ze strany Moskvy čekat žádné velké porozumění. Puškov zároveň odmítl možnost, že by Rusko udělilo Snowdenovi politický azyl.

Snowden podle agentury ITAR-TASS setrvává v tranzitní zóně moskevského letiště Šeremeťjevo. Polední let do Havany si Snowden údajně rezervoval v neděli a svou totožnost prokázal americkým pasem. Jeho platnost ovšem podle amerického ministerstva zahraničí Washington zrušil ve snaze zabránit mu, aby unikl před americkou spravedlností.

Do letadla do Havany, které odstartovalo s asi čtvrthodinovým zpožděním, Američan s ostatními cestujícími nenastoupil. Přítomní novináři ale zaznamenali, že k letounu byly přistaveny samostatné schůdky střežené policií. Snowden měl údajně na let SU-150 rezervaci na sedadlo 17A. To ale podle novinářů přítomných na palubě zůstalo prázdné.

Američan se tak stále nachází na ruském území. Podle agentury ITAR-TASS míří na letiště ze své moskevské rezidence velvyslanec Ekvádoru, země, která zřejmě nabídne Snowdenovi azyl.

Hongkong žádosti USA nevyhověl

Hongkong se při jednání s Američany od pátku nikdy nezmínil o tom, že americká žádost o zatčení Snowdena není dostatečně podložená. „Z tohoto pohledu se nám jejich rozhodnutí jeví zvlášť zneklidňující,” řekl v neděli představitel americké diplomacie.

Spojené státy obvinily v pátek třicetiletého Snowdena kvůli vyzrazení informací o protiteroristickém programu Prism sledujícím internetovou a telefonickou komunikaci mezi USA a světem. V USA mu hrozí deset let vězení a pokuta. [celá zpráva]

Washington požádal Hongkong, kde Snowden pobýval od 20. května, o jeho zadržení kvůli pozdějšímu vydání. [celá zpráva]

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: V tomto letadle měl údajně do Moskvy přiletět SnowdenVideo: Reuters

Mluvčí hongkongské vlády však v neděli oznámil, že Američané nesdělili žádné důvody, na jejichž základě by mohl Hongkong Snowdena zatknout. Hongkong tak nechal Snowdena odletět ze země.

Peking navíc v neděli využil Snowdenových odhalení k tomu, aby prostřednictvím agentury Nová Čína označil USA za „největšího darebáka současnosti”, co se týče útoků v rámci informačních technologií. Washington by podle agentury měl podat vysvětlení Číně a dalším zemím, jejichž občany údajně špehoval. Čína a USA vedou válku na internetu, americké weby napadají čínští hackeři napojení na armádu.

Cílem je Ekvádor

Snowden odletěl v neděli z Hongkongu do Moskvy, odkud má v pondělí cestovat na Kubu. [celá zpráva]

Cílem jeho cesty má být Ekvádor, kde požádal o azyl. "Potvrzuji, že jsme od Snowdena obdrželi žádost o azyl. Studujeme žádost s velkou pozorností a teprve o ní rozhodneme," řekl v pondělí ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patiňo při návštěvě Vietnamu.

USA jsou odhodlány dostat Snowdena na americké území a odsuzují všechny státy, které se Snowdenovi snaží pomáhat.

Výběr článků

Načítám