Článek
"Vyhlásil jsem v Bangkoku výjimečný stav," řekl nejprve premiér v televizním projevu. Vyzval armádu, aby nepodnikala "nelegální přesuny". V Thajsku již delší dobu panovalo dusné politické klima.
Vojáci zablokovali nejen budovy vlády a silnice, ale také pronikli do vládních budov a do kanceláře nepřítomného premiéra. V zemi zatím nepropuklo žádné násilí.
Podle sdělení českého velvyslance v Thajsku Jiřího Šitlera je v zemi klid. Členové české mise v Bangkoku jsou v pořádku.
Šéfem puče generál Boonyaratkalin
Thajský generál Sonthi Boonyaratkalin vyhlásil stanné právo. Vzbouřenci proti premiérovi Šinawatrovi slibují, že nebudou u moci dlouho.
Thajská armáda má pod kontrolou všechny televizní stanice. Proarmádní televize navečer přerušila program a vysílá záběry královské rodiny a vlastenecké písně. Ve svém programu nabádá lidi ke klidu. Přerušení programu a vysílání vlasteneckých písní bylo typické pro předchozí vojenské převraty. Od roku 1932 zažila země devatenáct pučů.
Vicepremiér Surakiart Sathirathai, který je také v New Yorku, sdělil CNN, že za pokusem o puč stojí vrchní velitel armády. Je přesvědčen, že puč neuspěje a zvítězí zákon. Zdůraznil, že se v zemi mají konat 15. října parlamentní volby, takže není důvod premiéra odstavit násilně. V zemi se konaly v poslední týdnech demonstrace, požadující demisi premiéra.
Za převratem Strana demokratické reformy
Podle expertů na thajské poměry v armádě soupeří dvě skupiny. Jedna z nich podporuje premiéra, ostatní vojáci stojí za vůdcem rebelů, kterým je armádní generál. K pokusu o státní převrat se přihlásila Strana demokratické reformy, za kterou stojí vojenské a policejní špičky. Rebelové kritizují premiéra kvůli korupci. Zvěsti o převratu se šířily v zemi už několik týdnů.
Thaksin Šinawatra zatím zůstává v New Yorku. Míní přednést svůj projev na Valném shromáždění, pak se však okamžitě vrátí do vlasti.