Hlavní obsah

Tchaj-wan chce spolupracovat s USA na odstrašení hrozby ze strany Číny

Tchaj-pej

Tchaj-wan chce spolupracovat se Spojenými státy na odstrašení hrozby, kterou pro tento ostrov představují vojenské aktivity Číny. Uvedla to tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen při setkání s neoficiální americkou delegací. Podle ní čínské vojenské aktivity ohrožují mír a stabilitu v oblasti, uvedla agentura Reuters.

Foto: Reuters

Americká delegace po příletu na Tchaj-wan

Článek

„Velice si přejeme spolupracovat s podobně smýšlejícími zeměmi, jako jsou Spojené státy, na společné ochraně míru a stability v Indickém oceánu a Tichomoří,” řekla prezidentka. Podle ní je návštěva neformální delegace důkazem silných vzájemných vztahů s USA a velké pozornosti, kterou oblasti věnuje americký prezident Joe Biden.

Očekává se, že tento týden se poprvé po více než půlstoletí k napětí v oblasti společně vyjádří Biden a japonský premiér Jošihide Suga, kteří spolu budou jednat.

Na Tchaj-wan ve středu přiletěli bývalí američtí politici: demokrat Chris Dodd, jenž byl senátorem za Connecticut v letech 1981 až 2011, a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí - James Steinberg z éry exprezidenta Baracka Obamy a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe.

Čína návštěvu ostře odsoudila. Podle ní přítomnost delegace na Tchaj-wanu zvýší napětí v oblasti. V úterý Peking oznámil další vojenské cvičení ve vodách nedaleko Tchaj-wanu.

Čína demokratický Tchaj-wan považuje za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. To se zatím nestalo. Peking dlouhodobě napomíná ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Tlačí na to, aby země přestaly uznávat Tchaj-wan jako zástupce Číny.

USA udržují oficiální diplomatické vztahy s Pekingem a uznávají čínskou politiku, s Tchaj-wanem ale mají čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně. Tvrdí, že tak činí proto, aby mu pomohly udržet obranyschopnost ostrova, jenž se nachází jen několik desítek kilometrů od kontinentální Číny.

Čínské manévry u Tchaj-wanu a opakované vysílání početných skupin čínských letadel vyostřují napětí, které roste od nástupu prezidentky Cchaj, jež se vymezuje proti Číně a klade důraz na obranu.

Americký velitel v indopacifické oblasti Philip Davidson varoval, že by Čína mohla do šesti let zaútočit na Tchaj-wan, jiní experti to ale považují za nepravděpodobné a současné napětí připisují soupeření USA a Číny.

Související témata:

Výběr článků

Načítám