Článek
Na snímcích pořízených v neděli v národním parku Band-e Amír jsou vidět ozbrojenci na vesele vyzdobených plavidlech, kterak brázdí jedno z jeho šesti průzračných jezer pod Hindúkušem.
Přírodní památka ve středním Afghánistánu donedávna patřila k vyhledávaným turistickým atrakcím. Jezdívali tam i návštěvníci z ciziny. V srpnu ale padla stejně jako zbytek Afghánistánu do rukou Tálibánu.
Taliban conducting waterborne patrols with some gucci kit #RAFRegiment abandoned in Afghanistan… pic.twitter.com/i4nbq72Ynn
— Can’t Middleton (@cantmiddleton) September 19, 2021
Radikálové sice slibovali, že nenastolí stejnou krutovládu jako v 90. letech minulého století, zatím se však zdá, že se praktiky hnutí příliš nezměnily. Ženy se znovu bojí vycházet na ulici, kde jim hrozí bičování, natož aby chodily do práce.
Slibovaná tolerance se nekoná. Tálibové ženy na ulicích mlátí bičem
Tálibové navíc ženy sami vyzvali, aby do zaměstnání zatím nechodily. Nakolik jde o dočasné opatření, ale není jasné.
Během minulé vlády Tálibánu byly ženy a dívky prakticky vyčleněny z veřejného života. Nechodily do škol ani do práce a bez mužského doprovodu nesměly ani na ulici.
V Kábulu nemají ženy chodit do práce, dámské toalety ale hlídat mohou
Když se Tálibán letos v srpnu pro stažení Američanů a jejich spojenců znovu chopil moci, sliboval, že bude jiný. Zatím se však zdá, že se podobnými sliby jen snaží uchlácholit mezinárodní společenství (především Západ) a získat tím uznání nebo alespoň lepší vyjednávací pozici na mezinárodním poli.