Hlavní obsah

Tálibán si při útoku na odbojný Pandžšír vylámal zuby. Stejně jako kdysi Rusové

Kábul

První útok na rebely v provincii Pandžšír skončil pro Tálibán neslavně. Během pondělního střetnutí hnutí ztratilo osm bojovníků a muselo se stáhnout, píše agentura Reuters s odvoláním na představitele sil odporu. Tálibán se k útoku zatím nevyjádřil.

Foto: Profimedia.cz

Bojovníci odboje v Pandžšíru

Článek

Provincie Pandžšír je jedinou částí Afghánistánu, kterou Tálibán dosud nedostal pod svoji kontrolu. Tvoří ji mohutné hory pohoří Hindúkuše a hluboké průrvy údolí Paňdžir. Oblast v minulosti nedokázala dobýt ani sovětská armáda, ani Tálibán.

Nyní zůstává údolí Pandžšír poslední baštou odporu proti islamistickému hnutí. Provincii ovládá Ahmad Masúd, syn legendárního vůdce Ahmada Šáha Masúda, který úspěšně bojoval proti armádě Sovětského svazu a později proti Tálibánu. Slavný vůdce zahynul v roce 2001 při atentátu spáchaném teroristickou organizací Al-Káida.

Pandžšír si nikdo nepodrobil
V prosinci roku 1979 vstoupily do Afghánistánu sovětské jednotky a byla ustavena komunistická vláda v čele s Babrakem Karmalem (vládl 1979–1986).
Oblast Pandžšíru se stala centrem odporu proti sovětské okupaci.
Povstalci pod vedením Ahmada Šáha Masúda využívali nedostupnosti hornatého terénu a brilantní Masúdovy taktiky. Sovětská armáda se pokoušela několika ofenzívami oblast ovládnout, ale bez úspěchu.
Po nástupu Tálibánu se obyvatelé provincie postavili na odpor a uhájili tuto oblast až do pádu Tálibánu v roce 2001.

K několika tisícům Masúdových stoupenců se připojili i někteří členové afghánské armády a speciálních sil či bývalý viceprezident Amrulláh Sálih a připojují se k nim i Hazárové, etnická menšina, kterou Tálibán pronásleduje.

Bývalý poslanec Zulfiqar Omid již několik měsíců získává zbraně a organizuje Hazáry v odporu proti Tálibánu. Tvrdí, že jádrem je skupina 800 vycvičených bojovníků, k nimž se přidalo kolem 5000 dobrovolníků.

Přiznává, že tálibové jsou dokonale vybaveni, protože získali moderní americké zbraně a vyzbroj z afghánské armády, když Tálibán převzal moc nad zemí. Hazárové získávají podle Omida zbraně na černém trhu. „Zbraně možná nejsou nejmodernější, ale ochota bojovat a zoufalství Hazárů to kompenzuje,“ dodal Omid.

Foto: Novinky

Provincie Pandžšír v Afghánistánu

Výběr článků

Načítám