Článek
Soud zároveň ve svém rozhodnutí nařídil zabavení majetku Muslimského bratrstva. Armáda, která svrhla Mursího začátkem července, proti hnutí od té doby vede soustavnou kampaň.
"Vojenská junta se snaží umlčet každého, kdo jí odporuje, rozhodnutí soudu je politicky motivované a je součástí tažení proti Muslimskému bratrstvu," reagovalo islamistické hnutí, z jehož prohlášení citovala agentura AP. Verdikt se jich prý nijak nedotkne, budou dál fungovat - i proto, že jsou "součástí egyptské společnosti".
Svržení Mursího rozdělilo Egypt, silně polarizovalo tamní společnost a vedlo k několikatýdenním protestům členů a stoupenců bratrstva. Ty prozatímní vláda v polovině srpna rozprášila, jen při zásahu v Káhiře přišlo o život bezmála tisíc lidí.
Desítky vůdčích představitelů hnutí skončily ve vězení a řada z nich je podezřelá z podněcování násilností a vražd.
Muslimské bratrstvo stálo mimo zákon po většinu z 85 let své existence. Po svržení autokratického prezidenta Husního Mubaraka v únoru 2011 ale dostalo možnost působit otevřeně, vytvořilo politickou stranu a zvítězilo v parlamentních a prezidentských volbách. V březnu se registrovalo jako uznaná nevládní organizace.
Související témata
Dnešní soudní rozhodnutí podle agentury Reuters pravděpodobně zažene ještě více členů bratrstva do ilegality a může povzbudit mladé islamisty, aby se chopili zbraní proti státu.