Hlavní obsah

Soud odmítl Navalného žalobu na věznici, kde ho nenechají spát

Ruský soud odmítl žalobu uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného na věznici, kde ho dozorci v noci každou hodinu budili pod záminkou, že má sklony k útěku, a tak ho musí často kontrolovat. Navalnyj praxi označil za absurdní a přirovnal ji k mučení.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Alexej Navalnyj se účastnil soudního jednání prostřednictvím videa.

Článek

„Soud ponechal v platnosti zařazení Alexeje (Navalného) na seznam ,se sklonem k útěku‘. Znamená to, že ho nadále budou budit osmkrát za noc. Pokoušel se utéci? Hloubil tunel? Prorážel zdi? Ne. To se dělá prostě jako mučení,“ napsal na Twitteru tým politikovy mluvčí Kiry Jarmyšové, která sama je v domácím vězení.

Navalnyj je momentálně ve vězeňské nemocnici v jiném nápravném zařízení, ale podle agentury Reuters by se měl brzy vrátit do vězeňského tábora, kde jej v noci budili.

Navalnyj ve vězení vyhubl a viditelně sešel. Soudkyni to ale neobměkčilo

Evropa

„Chci jen, aby ke mně přestali chodit a budili mě v noci,“ řekl Navalnyj při předchozím jednání soudu v pondělí, kdy se zasedání zúčastnil prostřednictvím videa. „Co jsem udělal? Přelézal jsem plot? Vykopal jsem tunel? Nebo jsem se snažil zmocnit pistole? Vysvětlete, proč mě pokládají za takové riziko,“ žádal a argumentoval, že neudělal nic, co by opravňovalo rozhodnutí věznice zařadit jej na seznam vězňů se sklonem k útěku.

„Výkon trestu je fakticky mučením. Zkuste si nařídit budík osmkrát za noc a uvidíte, zda se za týden nezblázníte,“ obrátil se tehdy na soudkyni, která jej za tato slova napomenula.

Ruští poslanci schválili zákon, který má před volbami odstavit Navalného

Evropa

Navalnyj podal celkem tři žaloby na vězeňské zařízení v Pokrovu ve Vladimirské oblasti, kde si odpykává trest. V Pokrovu ale není žádný soud, a tak se soudní jednání konalo v sousedním městě Petuški. Hlavní Navalného výhrada spočívá právě v zařazení mezi potenciální útěkáře, což vězni dodatečně a dosti mučivě ztrpčuje úděl, uvedla na svém webu BBC.

Dozorci zpočátku „kontrolovali“ Navalného osmkrát za noc. Po stížnosti advokátů tak činí čtyřikrát za noc. Na argumentaci věznice, že další vězni si na počínání dozorců nestěžují, Navalnyj prohlásil, že se ostatní vězni bojí, že je umlátí k smrti, zavřou do izolace nebo nedovolí časnější podmínečné propuštění.

Ruská policie Navalného zadržela v lednu hned po jeho návratu z Německa, kde se zotavoval z loňské otravy. V únoru mu ruský soud změnil dříve uložený podmíněný trest za údajnou zpronevěru na nepodmíněný a poslal ho do vězeňského tábora ve Vladimirské oblasti.

Související témata:

Výběr článků

Načítám