Článek
„Volbou Vietnamu poslali dva vůdci silné strategické poselství světu, že jsou ochotni udělat průlomové rozhodnutí a změnit nepřítele v přítele a společně pracovat na tom, aby svět byl lepším místem následujíc příkladu americko-vietnamských vztahů,” řekl profesor Vu Minh Khuong ze singapurské školy pro veřejnou politiku.
Trump podle agentury Reuters v pátek oznámil, že schůzka proběhne v Hanoji. Předtím se spekulovalo i o Danangu, kde byla jedna z největších amerických základen v Jižním Vietnamu a leží nedaleko královského města Hue, o které se sváděly krvavé boje.
Mluvčí vietnamského mluvčí ministerstva Le Thi Thu Hangová sice pronesla obvyklá slova „Vietnam podporuje dialog s cílem udržet mír a zajistit bezpečnost a stabilitu na Korejském poloostrově,“ ale současně vyzdvihla, že Spojené státy se od poloviny 90. let snažily zlepšovat své vztahy s Vietnamem. Vzrostl i vzájemný obchod.
Vietnam a Severní Korea mají dlouhé soudružské vztahy
Vietnam může být pro KLDR vzorem, řekl Murray Hiebert z programu pro jihovýchodní Asii ve washingtonském Středisku pro strategické studie. Vysvětlil i důvody - Vietnam se dokázal otevřít zahraničnímu kapitálu, a přitom si byl s to uchovat si svou nezávislost i svůj způsob vlády, protože v čele je stále komunistická strana.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo také loni v červenci řekl v Hanoji: „Mám vzkaz pro předsedu Kima. Trump věří, že vaše země může zopakovat tuto cestu.”
Mluvčí zdůraznila, že Vietnam byl vybrán pro svou neutralitu. Má dobré vztahy s oběma zeměmi, ministerstvo připomnělo, že KLDR má svou ambasádu v Hanoji a má tradičně přátelské vztahy s Vietnamem. A za vietnamské války Severokorejci pomáhali Severnímu Vietnamu, když čelil Spojeným státům.
I expert Hiebert mluvil v podobném duchu: „Vietnam a Severní Korea mají dlouhé soudružské vztahy, takže pro Severní Koreu je to známá země i její představitelé, Severní Korea by mohla cítit důvěru ve vietnamský bezpečnostní aparát, že dokáže zajistit ochranu Kima.”
Páka na Čínu
Volba Vietnamu ukazuje jasně na utužování americko-vietnamských vztahů v době, kdy trvá napětí mezi Hanojí a Pekingem. Čína si klade nároky na devadesát procent Jihočínského moře včetně oblasti, které připadají Vietnamu. Hanoj je znepokojena i utužováním vtahů mezi Ruskem a Čínou, i když společné námořní cvičení se nekonalo ve sporné oblasti.
„Vietnam soupeří s Čínou v Jihočínském moři, takže Hanoj hledá regionální i mezinárodní diplomatickou podporu jako pojistku proti Pekingu a pořádání summitu by mohlo jistě posílit její mezinárodní kredit,” dodal Hiebert pro AP.
Zřejmě i to je důvod, proč se nákladná schůzka koná ve Vietnamu. První singapurská vyšla na 16 miliónů dolarů, přičemž polovina šla na zajištění bezpečnosti. Vietnam je mnohem chudší než Singapur.