Článek
Krejčíř chce, aby soud potrestal vedle Dlaminiové-Zumové také jejího vysokého spolupracovníka Mkuseliho Apleniho a informačního pracovníka ministerstva, protože mu doposud i přes nařízení soudu neumožnili přístup k požadovaným informacím. Uprchlý podnikatel se dožaduje předání místopřísežného prohlášení, které vypracoval vysoký úředník ministerstva vnitra Willem Vorster.
Vorsterovo prohlášení bylo podle Krejčíře zhotoveno za účelem jeho zatčení, věznění a deportace ze země. Krejčíř tvrdí, že fakta uvedená Vorsterem jsou důležitá ve vztahu k očekávanému soudnímu slyšení o azylu i ve vztahu k dalším jeho případům, kterými se jihoafrická justice zabývá.
Projednávání Krejčířovy žádosti o azyl se původně mělo uskutečnit v květnu, ale soud ho odložil kvůli nevyřízení žádosti některých médií, která se chtěla slyšení zúčastnit.
Krejčíř je v JAR podezřelý z pojistného podvodu ve výši zhruba 4,5 miliónu randů (zhruba 11,5 miliónu korun). |
---|
Jihoafrická policie také v poslední době řeší několik případů vražd, v jejichž souvislosti je uváděno Krejčířovo jméno. |
V Česku je stíhán za rozsáhlou majetkovou a násilnou trestnou činnost. Policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce, od 21. dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice. Česko žádá o jeho vydání. |