Článek
„Případy, která jsme zdokumentovali, vypadají jakou pouhá špička ledovce,“ uvedl ředitel HRW pro Asii Brad Adams. Dodal, že hned po demonstracích, které vyústily v násilí, dvě oblasti prohledali policisté a odvedli nejméně 43 lidí, nichž od té doby nikdo neslyšel.
„Podle svědků bezpečnostní síly prohledali celé okolí, pátrali po mladých Ujgurech,“ dodal Adams. Zaměřili se na mladé muže přes dvacet let, ale zadrželi i dvanácti- a čtrnáctileté chlapce.
Adams ještě zkritizoval politiku Číny. „Čína by měla použít jen oficiální detenční centra, aby mohl být každý zadržený ve styku s rodinou a právníky. Mizení lidí nepatří k chování země, které aspiruje na vedení světa.“
Nepokoje vyprovokovala fáma
Nepokoje zažehl lynč Ujgurů na jihu Číny. Na základě smyšlené zprávy, že šest Ujgurů znásilnilo dvě dívky, zabili etničtí Číňané v jedné továrně dva Ujgury. Ujgurové v Urumči žádali vyšetření případu. Demonstrace však skončila násilně, Ujgurové převraceli a zapalovali auta a také ničili obchody. Tvrdě proti nim zasáhla čínská policie a armáda. Při její akci bylo zabito podle oficiálních údajů 156 lidí a na 800 zraněno.[celá zpráva]
Další den pokračovaly razie, policie prohledávala dům od domu a zatýkala podezřelé s cílem najít organizátory demonstrace. V policejních celách skončilo 1434 lidí. [celá zpráva]
Současně začali protestovat etničtí Číňané (Chanové) a útočili na Ujgury, kteří jsou původními obyvateli oblasti.
Další nepokoje propukly na začátku září. Podle oficiálních údajů si vyžádaly pět mrtvých.[celá zpráva]