Článek
Padesátičlenná skupina jedoucí v autech byla nejprve unesena, pak její členy povraždili. Skupinu napadli ve vesnici Masalay. V pondělí bylo objeveno 21 těl ležících hned vedle vozidel, jimiž cestovali.
V úterý vojáci odhalili narychlo zakryté hroby v kopcích provincie Maguindanao a našli v nich oběti pondělního masakru.
"Oblast, kde byla těla nalezena, je velká. Nacházíme těla každou hodinu," řekl ministr vnitra Ronaldo Puno tiskové agentuře AFP.
Těla ležela v mělkých hrobech, jeden z nich byl masový. Poblíž něj stál buldozer.
Zpravodaj agentury Reuters viděl 22 těl - 14 ženských a osm mužských - se střelnými a sečnými ranami. Někteří muži měli ruce svázané za zády, nejméně dvě ženy byly těhotné.
Mangudadatu, který patří k mocnému místnímu klanu, sdělil, že útočníci ženy předtím, než je zavraždili, ještě brutálně znásilnili.
Mrtví patřili do skupiny 50 lidí, kteří byli uneseni v pondělí neznámými ozbrojenci, když jeli auty podat registraci pro květnové volby guvernérů. Esmael Mangudadatu, který v koloně nejel, v místním rozhlase řekl, že čtyřem lidem se podařilo uniknout masakru a jsou nyní pod jeho ochranou. "Vyjdou ve správný čas, nyní jsou v bezpečí," ujistil.
V oblasti vyhlásili výjimečný stav
Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová vyhlásila v oblasti na dobu neurčitou výjimečný stav. Platí v provinciích Maguindanao a Sultan Kudarat a ve městě Cotabato.
Prezidentka vyslala do oblasti vojenské posily a odvolala policejního šéfa provincie Maguindanao.
"Je nezbytně nutné zabránit dalším případům bezprávního násilí," řekl tiskový mluvčí prezidentky Cerge Remonde.
Ministr vnitra slíbil, že vyšetřování bude uzavřeno během několika dní a viníci budou zatčeni. Policie podle něho má určité informace o pachatelích. Zřejmě jde o politické soupeření. [celá zpráva]
Mangundadatu obvinil z masové vraždy svého politického soupeře, současného guvernéra Datua Andala Ampatuana, který vládne konkurenčnímu klanu. "Bylo to předem plánované, protože předem vykopali velkou jámu na těla," sdělil Mangudadatu.
"Je faktem, že Filipíny stále ovládají klany a místní válečníci. Tito lidé jsou monstra, která vytvořila prezidentka Arroyová a předchozí vlády," řekl BBC autor několika knih o korupci na Mindanau Marites Vitug. Na ostrově navíc působí komunističtí partyzáni a islámští radikálové.