Článek
„Návrh indonéského trestního zákoníku je katastrofální nejen pro ženy, náboženské a genderové menšiny, ale pro všechny Indonésany," řekl Andreas Harsono z indonéské pobočky Human Rights Watch. Upozorňuje na to, že nová pravidla tvrdě dopadnou na samotné Indonésany. Miliony lidí totiž v zemi žijí v párech, ovšem nejsou legálně sezdány.
Indonéským párům, které žijí společně, aniž by vstoupily do stavu manželského, by podle nového trestního zákoníku hrozil trest vězení v délce šesti měsíců nebo pokuta ve výši v přepočtu téměř 17 tisíc korun. Pokud bude zákon přijat, ustanovení se budou vztahovat i na cizince.
Vyzývají prezidenta k odkladu
Organizace na ochranu lidských práv považují připravovanou novelu zákona nejen za útok na základní svobody, ale i za ohrožení čtvrté nejlidnatější země světa, která je považována za představitelku umírněné islámské demokracie.
„Ustanovení zákona, která cenzurují informace o antikoncepci, by mohla zvrátit pokrok, jehož Indonésie dosáhla v posledních letech v razantním snižování úmrtí matek,“ upozorňuje Harsono.
Lidskoprávní organizace naléhají na indonéského prezidenta Joka Widoda, aby přijetí zákona odložil a předloha se přepracovala.
Islámští konzervativci ovšem nový trestní zákoník uvítali. „Stát musí chránit občany před chováním, které je v rozporu s nejvyššími božími předpisy,“ uvedl Nasir Džamil, politik z islámské strany Prosperita a spravedlnost.