Hlavní obsah

Pobřežní stráž selhala, ruším ji, rozhodla jihokorejská prezidentka

Soul
Aktualizováno

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje v rámci pondělní omluvy za zkázu jihokorejského trajektu Sewol oznámila, že se rozhodla rozpustit pobřežní stráž. Její pravomoci přenese na nově zřízenou národní bezpečnostní agenturu. Vyšetřovací funkce pobřežní stráže převezme policie. Prezidentka oznámila i reformu úřadů.

Foto: Yonhap, Reuters

Trajekt Sewol se potápěl pomalu, přesto pobřežní stráž cestující nezachránila.

Článek

Ze 476 cestujících a členů posádky na palubě trajektu Sewol se podařilo zachránit jen 172 osob; zbylí se pravděpodobně utopili. Měsíc po katastrofě se podařilo najít 281 těl, dalších 23 lidí zůstává pohřešovaných a potápěči stále prohledávají vrak. Mezi oběťmi převažují děti, na výlet na ostrov Čedžu plulo 339 školáků s učiteli.

„Jako prezidentka jsem odpovědná za životy a bezpečnost lidí. Ze srdce se omlouvám za bolest, kterou lidé utrpěli. Konečná odpovědnost za selhání při adekvátní odpovědi na tento incident leží na mně,“ řekla Pak podle agentury Jonhap a dodala: „Potopení Sewolu bude ranou, která se těžko vymaže z historie.“

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Prezidentka také oznámila rozpuštění pobřežní stráže, kterou nahradí nový vládní národní bezpečnostní úřad. „Pobřežní stráž při nehodě Sewolu selhala při plnění svých povinností. Kdyby hned po nehodě aktivně prováděla záchranu, snížilo by to značně počet obětí. Záchranné práce pobřežní stráže selhaly,“ řekla prezidentka Korejské republiky.

Jihokorejská pobřežní stráž se po katastrofě stala terčem tvrdé kritiky, protože se jí nepodařilo zachránit cestující, byť se loď potápěla pomalu.

Foto: David Ryneš, Yahoo Maps

Kapitán a tři členové posádky byli minulý týden obviněni ze zabití a dalších 11 přeživších členů posádky bylo obviněno ze zanedbání povinností. [celá zpráva]

Policie zahájila vyšetřování posádky poté, co vyšlo najevo, že většina jejích členů včetně kapitána utekla z potápějící se lodi, aniž se pokusila pomoci pasažérům. [celá zpráva]

Reforma úřadů má zlikvidovat byrokratickou mafii

Prezidentka se ale také vyjádřila k příčinám nehody, na které se podepsalo i to, že nový vlastník lodi Sewol přestavěl, aby uvezla více, a přetížil ji.

„Tato nehoda ukázala, co všechno může způsobit nenormální praxe tajné dohody mezi úřady a civilisty,“ řekla Pak Kun-hje. Narážela na to, že úpravy lodi musel schválit příslušný úřad, i na hluboce zakořeněný systém, kdy se osobní vazby kladou nad služební povinnosti.

Připravuje proto hlubokou reformu úřadů: „Ukončí se škodlivé dopady byrokratické mafie a zcela se reformují úřady. Provedu jejich obnovu od jmenování až do odchodu do důchodu, aby úředníci byli otevřenější a měli odborné znalosti.“

Vyšetřovatelé zjistili, že trajekt Sewol byl přetížený nadměrným nákladem. Navíc plul příliš rychle a při prudké obrátce se náklad uvolnil a loď, jež ztratila stabilitu, se převrátila. [celá zpráva]

Výběr článků

Načítám