Článek
Právě účast československých vojáků v DKNS byla jedním z důvodů, proč přijel Picek do Koreje.
„Dostal jsem pozvání, abych se účastnil oslav 60. výročí ukončení války mezi Severní a Jižní Koreou. Já jsem velice zvažoval, zda navštívit tuto vzdálenou zemi, ale nakonec ve mně převážilo, že zde jsou československé stopy, které zde zanechali naši vojáci, kteří pracovali v komisi, jež měla dohlížet na dodržování příměří,“ řekl ministr a dodal: „Ta doba byla poměrně dost dlouhá, do konce roku 1993, tak jsem si říkal, že je nutné zde ukázat českou vlajku.“
K účasti našich vojáků v komisi, kde pracovali po boku Švédů, Švýcarů a Poláků, uvedl: „Naši vojáci tady pracovali vcelku aktivně, i když by se mohlo zdát, že se zde za ta léta vystřídalo málo vojáků, přece jen číslo 600 je poměrně veliké.“
Picek ovšem v rámci své návštěvy ocení i českého kaplana americké armády Emila Kapauna, který působil během korejské války v silách OSN a padl do severokorejského zajetí, kde zahynul: „To je velmi zajímavá záležitost a opravdu jsem si o ní vše přečetl velmi podrobně. Já si myslím, že bychom se měli podívat, jestli takových vojáků českého původu není ještě více. Naši odborníci by se měli do budoucna podívat do archivů, jestli zde nepůsobili ještě další vojáci z Československa.“
Ministr také zmínil význam veteránů: „V současné době máme ve Sněmovně před prvním čtením zákon o veteránech a je potřeba se dívat na veterány, kteří působili v zahraničních operacích, pozitivně, protože udělali hodně pro Českou republiku. Hlavně jde o druhoválečné veterány, protože těch už žije velice málo. Já dělám maximum, abychom jim život usnadnili.“
Picek se zmínil i o možnosti spolupráce s Korejskou republikou: „Jižní Korea je vyspělý stát s vyspělými technologiemi a myslím si, že bychom si mohli předat řadu informací nejen ve vojenské oblasti, ale i v oblasti zbraní a zbraňových systémů. I když je Česká republika malá, tak má hodně významné segmenty v rámci obrany.“ Ministr ale dodal, že vše je zatím jen v oblasti úvah, protože s žádným státem v tomto regionu nemá ministerstvo obrany podepsaný základní dokument obecného charakteru o spolupráci v rámci jednotlivých armád.
Misi ocenili i Slováci
„Myslím si, že jsme sehráli velmi důležitou úlohu při zachování křehkého míru na 38. rovnoběžce,“ řekl Novinkám státní tajemník slovenského ministerstva zahraničních věcí Peter Burian. „Ten mír trvá i dnes a já doufám, že se podaří i diplomatickým úsilím změnit příměří v trvalou mírovou dohodu, k čemuž jsou samozřejmě potřeba dvě strany. Pro region i pro globální stabilitu je mír v této oblasti velmi důležitý.“
Burian ještě dodal: „Z hlediska dneška náš příspěvek potvrzuje, že i v současnosti Česká a Slovenská republika mohou sehrávat velmi důležitou úlohu při usmiřovacích misích, protože za sebou nemají koloniální minulost. Měli bychom v tomto společně i individuálně dál pokračovat a možná využít naše zkušenosti i při sbližování obou Korejí. Možná je to příliš ambiciózní, ale zdá se mi, že právě i ten malý rozměr našich zemí by tomu mohl pomoci, že nás nikdo nebude podezírat, že bychom mohli prosazovat vlastní zájem."
Slovenský diplomat také ocenil výjimečnost vystavených fotografií, které mají podle něj nejen historickou, ale i uměleckou hodnotu.