Článek
„Vítězství ve válce proti Japonsku učinilo z Číny jednu z velkých zemí světa," uvedl v zahajovací řeči čínský prezident Si Ťin-pching. „Válečná zkušenost ale lidi naučila vážit si o to více míru," dodal.
Oznámil rovněž, že Čína sníží velikost své armády o 300 000 vojáků. Kdy tak učiní, ale neupřesnil. Peking podle Si Ťin-pchinga nebude nikdy usilovat o hegemonii a chce žít se svými sousedy v míru.
Po úvodní řeči provedl čínský prezident stojící v jedoucí limuzíně obhlídku nastoupených jednotek a vydal povel k zahájení přehlídky.
Jako první před diváky na vozech projeli veteráni druhé světové války. Následovala přehlídka jednotek některých spojenců, včetně Ruska, Běloruska, Kuby, Srbska či Egypta.
Následovala přehlídka jednotlivých jednotek a vojenské techniky včetně bezpilotního stroje a balistických raket.
Mezi více než dvacítkou přítomných hlav států a vlád je kromě českého prezidenta Zemana také například ruský prezident Vladimir Putin, běloruský prezident Alexandr Lukašenko, jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje či generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun. Přehlídce přihlížel rovněž súdánský prezident Umar Bašír, na kterého vydal dva zatykače Mezinárodní trestní soud.
Vojenská přehlídka se u příležitosti oslav konce druhé světové války konala v Číně vůbec poprvé. Dosud vojáci Pekingem pochodovali většinou v den výročí založení Čínské lidové republiky 1. října 1949. |
---|
Během akce na připomínku kapitulace Japonska před sedmdesáti lety přešlo náměstí Nebeského klidu 12 000 vojáků, projelo jím 500 tanků a nad hlavami zhruba 40 000 přihlížejících z řad veteránů i běžných obyvatel Číny proletělo 200 bojových letadel. |
Čínská armáda je s 2,3 miliónu aktivních vojáků v současnosti největší ozbrojenou silou světa. Mezi léty 2004 a 2013 stouply podle odhadů vojenské výdaje Číny o 170 procent. V letošním rozpočtu výdaje vzrostly o dalších deset procent. Po USA má tak Peking druhý nejvyšší armádní rozpočet na světě. |