Článek
„Všichni, kdo byli protiprávně usazeni, nebo se sami usadili na přerozdělované půdě, by měli okamžitě odejít," prohlásil Shiri po setkání s provinčními ministry v metropoli Harare.
„Na farmách by měli zůstat pouze lidé, kteří mají doklady o držení půdy, nebo ti, kterým byl pozemek legitimně přidělen," řekl ministr podle webu státního deníku The Herald.
Mugabeho autoritativní režim od konce 90. let prováděl násilné zábory půdy stovek farmářů z řad bělošských obyvatel Zimbabwe. Zdůvodňoval to potřebou nápravy dědictví po bělošské nadvládě z doby, kdy země byla britskou kolonií. Změny ale vedly k problémům v zemědělském sektoru, které zhoršily již beztak špatný stav ekonomiky.
V listopadu zbavila Mugabeho moci po téměř čtyřiceti letech armáda. Novou hlavou státu se vzápětí stal jeho bývalý spojenec a pozdější rival Emmerson Mnangagwa. Ten slíbil, že pozvedne ekonomiku a potlačí korupci. Pozemkovou reformu označil za nezvratnou, zároveň ale oznámil záměr odškodnit bělošské farmáře, kteří přišli o pozemky a často uprchli do ciziny.