Článek
Jedním z nedobrovolných příjemců takového psaní byl 34letý Naz, jehož stavební firma pomáhala Britům stavět silnice v Hílmandu a přistávací dráhu na základně Camp Bastion. Dopis podle Daily Mailu zmiňuje jméno Nazova otce i vesnici, z níž pochází. Je opatřen razítkem islámského emirátu, který vyhlásil Tálibán.
Afghánské televizní zprávy v jiném hávu. Se samopalníky v pozadí
Psaní Nazovi sděluje, že byl „otrokem“ sil NATO a ignoroval výzvy, aby s nimi přestal pracovat. Zároveň mu nařizuje, aby předstoupil před soud. Pokud to neudělá, bude jeho případ „předán odvolacímu soudu šaríi“, kde bude v jeho nepřítomnosti vynesen rozsudek smrti.
Nestihl uprchnout
„Sdělení nočních dopisů je jasné: musíte vyhovět, nebo zemřít. Když k soudu půjdu, dají mi trest smrti. Pokud to neudělám, zabijí mě. Proto se skrývám a snažím se najít způsob, jak uniknout. Ale potřebuji pomoct,“ tvrdí Naz, který po pádu režimu žádal o útočiště v Anglii, avšak ta ho odmítla.
Šír (47) působil na frontě v provincii Hílmand. Měl nárok na odsun z Afghánistánu, nedokázal se ale dostat na palubu evakuačního letadla. „Moje dcera našla dopis na dveřích a v něm hřebík. Nařizuje se mi v něm, abych se podřídil rozsudku soudu islámského emirátu, jinak po mně půjdou, aby mě našli. Pak by mě zabili,“ řekl Šír, který opustil dům a teď se skrývá.
Zklamaní, naštvaní a podvedení. Tálibové se na Američany zlobí za rozbitá letadla
„Myslel jsem, že uteču při britském letu. Třikrát mě povolali na letiště, ale nemohl jsem se tam přes lidi dostat. Nyní jsem v pasti. Lidé viděli dopis na mých dveřích. Je to znamení Tálibánu na mé rodině,“ postěžoval si Šír.
„Noční dopisy“ jsou tradiční afghánskou metodou zastrašování. Používali je už mudžahedíni bojující v 80. letech proti Sovětům.