Článek
Krok Spojených států podle prohlášení severokorejské agentury "překročil červenou linii" a je vyhlášením války, na které KLDR odpoví „nejtvrdším možným způsobem.”
Konkrétní podobu odvety Pchjongjang neupřesnil.
Podobnou rétoriku však Severní Korea zvolila i při dubnovém společném cvičení USA a Jižní Koreje poblíž severokorejského území, žádná odvetná akce však nenásledovala.
Nové sankce vůči Kim Čong-unovi a dalším deseti prominentním představitelům jeho režimu vyhlásilo amerického ministerstvo financí ve středu. Týkají se majetků a finančních prostředků, které jsou pod jurisdikcí Spojených států.
Kimovy neakceptovatelné krutosti
„Pod vládou Kim Čong-una se Severní Korea dál dopouští neakceptovatelné krutosti a týrání miliónů vlastních obyvatel, nezákonného zabíjení, nucených prací a mučení,“ odůvodnil podle deníku The Independent náměstek amerického ministerstva financí Adam J Szubin, proč se Washington rozhodl udělit na špičky severokorejského režimu historicky první individuální sankce. [celá zpráva]
Americký ministr zahraničí John Kerry se během návštěvy Ukrajiny ve čtvrtek nechal slyšet, že severokorejští představitelé na všech úrovních musejí domýšlet důsledky svých činů.
Související témata:
Severokorejský režim již čelí mnoha mezinárodním sankcím kvůli svému jadernému a raketovému programu. Naposledy v červnu USA posílily proti KLDR finanční embargo, které má režimu zabránit v přístupu do mezinárodního finančního systému.