Článek
Vztahy Nikaraguy se Západem se výrazně zhoršily po listopadových prezidentských volbách, ve kterých vyhrál počtvrté za sebou Daniel Ortega. Hlasování tehdy mnoho západních i latinskoamerických států označilo za nelegitimní, Británie a Spojené státy prezidentskému páru zakázaly vstup na své území.
Tchaj-wan vyslal stíhačky proti čínským jaderným bombardérům
„Čínská lidová republika je jedinou legitimní vládou, která zastupuje celou Čínu, a Tchaj-wan je nezcizitelnou součástí čínského území,“ uvedlo nikaragujské ministerstvo zahraničí v prohlášení vydaném ve španělštině a angličtině. „Vláda Nikaragujské republiky dnes (ve čtvrtek) přerušuje diplomatické vztahy s Tchaj-wanem a přestává s ním udržovat jakékoliv kontakty nebo oficiální vztahy,“ dodalo ministerstvo.
Čínskou ambasádu rozzuřila návštěva tchajwanského ministra v Česku
Tchajwanská vláda krok vzápětí okomentovala s tím, že cítí „hlubokou bolest a lítost“ nad tímto rozhodnutím. Prezident Ortega podle ní ignoruje „přátelství mezi národy Tchaj-wanu a Nikaraguy“. Ministerstvo zahraničí zároveň v prohlášení zdůraznilo, že Tchaj-wan „jako člen mezinárodního společenství má právo na diplomatické vztahy s jinými zeměmi“ a bude pokračovat v „pragmatické diplomacii“, aby dosáhl „odpovídajícího mezinárodního statusu“.
Vztahy s Čínou jsou nejhorší za 40 let, řekl tchajwanský ministr. Varuje před invazí
Čína považuje demokratický Tchaj-wan, který se v roce 1949 oddělil od pevninské Číny, za odpadlickou provincii a snaží se ho mezinárodně izolovat. Ostrovní republika s 23 miliony obyvatel se považuje za nezávislou. Postoj vůči Tchaj-peji byl již několikrát předmětem sporu i s českou diplomacií, jejíž část tchajwanskou samostatnost podporuje.