Hlavní obsah

Nemám na jídlo pro děti, tak jsem prodal ledvinu. Extrémní chudoba v Afghánistánu

Herát

V Afghánistánu přibývá lidí, kteří kvůli extrémní chudobě prodávají své orgány. Upozornil na to ve středu server Euronews, podle něhož v provincii Herát na západě země se už desítky lidí odhodlaly prodat svou ledvinu.

Chudí Afghánci prodávají své orgány, aby měli na živobytíVideo: AP

Článek

Svou ledvinu prodal před měsícem 40letý Ghulam Hazrat za 230 000 afghánů (47 500 korun), aby měl peníze na jídlo pro rodinu a mohl vrátit 20 000 afghánů, které si půjčil, aby zaplatil převaděčovi, který by ho dostal do Íránu načerno pracovat.

Foto: AP

Chudí Afghánci prodávají své orgány, aby měli na živobytí

Hazrat však byl v Íránu zadržen a vrácen do Afghánistánu. Neviděl jinou šanci než prodat ledvinu: „Nemohl bych jít ven a žebrat, tak jsem se rozhodl jít do nemocnice a prodat svou ledvinu, abych aspoň po nějakou dobu nasytil své děti.“

Lékaři mu řekli, že by pak neměl rok vykonávat žádnou těžkou práci, ale Hazrat otevřeně přiznal, že si není jistý, zdali to dodrží, až jim dojdou peníze.

Foto: Ali Khara, Reuters

Afghánci v Bámjánu

Kmenový stařešina ve vesnici Mir Ahmad zdůraznil, že současná ekonomická situace a krize v zemi nutí běžné Afghánce k extrémním činům, aby přežili: „Většina lidí opouští zemi ze strachu o své životy, ale někteří také odcházejí kvůli práci. Když však tito lidé v jiných zemích pracovat nemohou, vracejí se a musejí zaplatit těm, od nichž si půjčili na cestu, a tak prodají vybavení domácnosti nebo ledvinu, či se dokonce rozhodnou prodat své děti.“

Afghánská žena musela prodat jedno z narozených dvojčat, aby mohla nakrmit druhé

Zahraniční

Hazrat nebyl jediný, kdo se rozhodl prodejem orgánů vyřešit svou tíživou situaci. Urolog a chirurg Násir Ahmad potvrdil, že v roce 2021 provedl 85 transplantací ledvin. Zdůraznil, že vždy je nutný souhlas dárce u nakupujícího a že operace stojí od 600 000 do 800 000 afghánů (124 000 až 165 000 korun, ale převod je přibližný vzhledem k inflaci a suma vypovídá jen málo vzhledem ke zcela odlišné ekonomické situaci v zemi).

Podle krevní skupiny donátora se za ledvinu platí od 200 000 do 400 000 afghánů. Dalších 400 000 stojí samotná operace, léky a pobyt v nemocnici.

Afghánci prodávají dcery, aby měli na jídlo

Svět

Urolog Ahmad dodal, že ledviny prodávají zejména ti nejohroženější, kteří těžce zápolí, aby uživili rodinu. Většina pochází z chudých rodin, na které nejvíce dopadla ekonomická krize v zemi.

Ta propukla, když se loni v půlce srpna zmocnil vlády v zemi Tálibán a Afghánistánu byly zmrazeny peníze na zahraničních účtech a přestal dostávat mezinárodní pomoc.

Tisíce Afghánců se po otevření hranice vracejí do vlasti

Svět

Lékaři varují, že si mnozí dárci neuvědomují, jakým je pro ně rizikem, když si nechají odebrat jednu ledvinu, a riskují život. „Většina z lidí, kteří prodávají svou ledvinu z ekonomických důvodů, bude v dlouhodobém výhledu čelit zdravotním problémům, protože jim jedna ledvina bude chybět,” řekl internista Ahmad Šekaíb.

K tématu ještě dodal: „Kultura dárcovství ledvin není v Afghánistánu běžná. Většina dárců ledvin jsou dobrovolníci, kteří mají ekonomické problémy.

Výběr článků

Načítám