Článek
Nebyla oslabena jen pozice Mušarafova blízkého spojence, ale i samotného prezidenta. Jednat s ním totiž odmítá Šaríf a je pravděpodobné, že bude žádat Mušarafův odchod. Prezident před volbami řekl, že bude spolupracovat, ať už se stane vítězem kdokoliv.
Husajnova strana avizovala už po uzavření volebních míst, že je připravena v případě porážky přejíž do opozice. Jelikož žádná ze stran nezískala ve volbách většinu, je pravděpodobné, že se pokusí Bhuttové Pákistánská lidová strana s Navázovou Pákistánskou muslimskou ligou vytvořit koalici.
Státní televize oznámila, že strany sdružující islámské radikály na rozdíl od voleb v roce 2002 tentokrát utrpěly jednoznačnou porážku.
Pozorovatelé hlásili nesrovnalosti
Pozorovatelé z pákistánské organizace Free and Fair Election Network hlásili některé nesrovnalosti při hlasování. Například v provincii Pandžáb se údajně vyskytly případy, kdy nebylo dovoleno hlasovat ženám. Ve stovkách volebních místností se prý místní šéfové stran snažili ovlivňovat voliče.
:. Mnoho lidí odradil od hlasování strach z násilností.foto: Reuters/Jerry Lampen
Voličská účast byla podle odhadů pod 40 procent. Řada lidí se bála jít volit kvůli hrozícím násilnostem. Nejméně 20 lidí zemřelo v zemi v souvislosti s předvolebními střety. Většina obětí se hlásila k Bhúttové straně. Na pořádek dohlíželo na půl miliónu příslušníků bezpečnostních složek.
Mušaraf by mohl být sesazen
Prezidentu Mušarafovi hrozí při vítězství opozice v parlamentu sesazení z funkce.
Mimořádné antipatie vůči Mušarafovi, bývalému šéfovi armády, vyplývají především z jeho kontroverzního znovuzvolení do čela země loni v listopadu. Na oblibě mu nepřidalo ani tehdejší vyhlášení šestiměsíčního výjimečného stavu a čistka, kterou před prezidentskými volbami provedl mezi soudci. Řada Pákistánců mu také nemůže odpustit jeho pevnou podporu války proti terorismu, kterou vedou Spojené státy.
Volby v Pákistánu
Pákistán je druhá nejlidnatější muslimská země světa. Žije v něm na 81 miliónů oprávněných voličů. Mnohé z nich však před účastí ve volbách odradil strach z násilností. Volební komisař z nejlidnatější provincie Pandžáb odhadl voličskou účast na 30 až 40 procent.
Původní termín voleb plánovaný na počátek ledna byl odložen po prosincovém atentátu na šéfku opozice Bénazír Bhuttovou.