Článek
Humanitární organizace Sea-Watch prostřednictvím radiového spojení a za pomoci letounu Moonbird, který využívá k pátrání po migrantech na moři, varovala kapitána a posádku lodi, aby zastavili plavidlo a pomohli běžence zachránit. „Ve vodě je člověk, takzvaná libyjská pobřežní stráž ho nedokáže zachránit," uvedla organizace a žádala posádku, aby „podnikla všechny nezbytné kroky k záchraně osoby“.
Současně žádala loď, aby migranta nevydával zachráněného libyjské pobřežní stráži, protože by potom byla zodpovědná za „nelegální vydání zpět do Libye“.
Libye se po povstání v roce 2011, kdy byl svržen vůdce Muammar Kaddáfí, stala důležitou trasou pro africké migranty a uprchlíky mířící do Evropy. Libyjské úřady za evropské pomoci posilují své úsilí o zastavení toku migrantů.
Migranti, kteří dříve nejčastěji směřovali do Itálie, nyní mnohem častěji volí trasu do Španělska. Italská vláda a zejména její ministr vnitra Matteo Salvini totiž zaujali k migrantům velice tvrdý postoj a uzavřeli jim přístavy.
Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) letos do 7. května připlulo do Evropy celkem 17 tisíc migrantů.