Článek
Podle Severní Koreje je cvičení „lehkomyslným chováním ženoucím situaci do neřízené fáze jaderné války“.
„Společné cvičení je nejvýraznějším vyjádřením nepřátelství k nám a nikdo nemůže garantovat, že cvičení nepřejde v boje,“ uvedl v neděli severokorejský stranický list Rodong Sinmung.
„Podnikneme rázné kroky v okamžiku, kdy zaznamenáme jen drobná znamení preventivního úderu (proti nám),“ varoval list.
Pchjongjang pohrozil, že jeho armáda může kdykoli zacílit na Spojené státy. „Nejen Guam a Havaj, ale ani pevninské státy USA se nemohou vyhnout nelítostnému úderu,“ píše list. Vypjatá rétorika připomněla tu z poloviny srpna, kdy Severní Korea hrozila odpálením čtyř raket na Guam, od čehož nakonec ustoupila. [celá zpráva] USA to přivítaly, ale od manévrů neustoupily.
„Pokud Spojené státy podlehly fantaziím, že válka na poloostrově je u cizích dveří, daleko přes Pacifik, je to větší omyl než kdy dříve,“ dodal severokorejský list se zřetelným odkazem na balistické rakety včetně mezikontinentálních, které letos KLDR úspěšně otestovala.
Jihokorejský prezident Mun Če-in v pondělí varoval Severní Koreu, aby jihokorejsko-americké cvičení nepoužívala jako záminku k provokacím, protože jde o čistě obranné manévry.
„Každoroční cvičení Ulči je čistě obranné. Nemáme zájem zvyšovat napětí na Korejském poloostrově,“ řekl Mun a na vysvětlenou dodal: „Severní Korea musí pochopit, že Spojené státy a Jižní Korea pořádají obranná cvičení kvůli jejím opakovaným provokacím.“
Cvičení, které potrvá od 21. do 31. srpna, se účastní podobně jako loni 50 tisíc jihokorejských vojáků. Spojené státy snížily počet svých mužů zapojených do manévrů z 25 tisíc na 17,5 tisíce.