Hlavní obsah

KLDR by za cenu raketového testu měla na rok jídlo pro 80 procent obyvatel

Soul

Jihokorejská rozvědka odhaduje, že páteční neúspěšný start rakety přišel Severní Koreu na 850 miliónů dolarů (16 miliard korun). Za tyto peníze by mohl Pchjongjang získat dostatek potravin pro 80 procent Severokorejců na jeden rok. Informovala o tom jihokorejská agentura Jonhap.

Foto: Bobby Yip, Reuters

Vlak s novináři přijíždí k blízkosti odpalovací rampy.

Článek

Podle jejího vojenského zdroje vybudovala KLDR odpalovací základnu za 400 miliónů dolarů a na dalších 450 miliónů pak přišla raketa. Agentura spočítala s použitím údajů Světové banky z roku 2010, že za tyto peníze by mohlo rok jíst 19 miliónů z 24 miliónů občanů KLDR.

Severní Korea se potýká s nedostatkem potravin a je závislá na zahraniční pomoci. "Severní Koreji každý rok chybí 400 000 tun potravin. Znamená to, že by vynaložené peníze mohly vyřešit potravinový nedostatek po dobu šesti let," sdělil zdroj jihokorejské agentury.

V zemi trpí třetina dětí podvýživou a má vývojové vady. Právě proto prý armáda snížila povinnou výšku k odvodu na 1,45 metru.

KLDR proto, že test provedla, nedostane potravinovou pomoc od USA ve výši 240 000 tun potravin. Test skončil fiaskem, raketa, která měla vynést do vesmíru družici, se po startu rozlomila a dopadla do moře.

Britský list Telegraph došel při vyčíslení ceny testu k sumě 850 miliónů dolarů. Podle něj by se za to pořídilo 2,5 miliónu tun obilí a 1,4 miliónu tun rýže. OSN odhaduje loňskou úrodu v KLDR na 5,4 miliónu tun.

Levná pracovní síla

Čchong Wuk-sik ze soulské organizace Peace Network se domnívá, že cena 850 miliónů dolarů je nadsazená, protože nezohledňuje levnou severokorejskou pracovní sílu i technologii. Odpálení rakety v roce 2009 stálo KLDR dle Čchonga 500 miliónů dolarů. Sdělil, že nejlépe placení technici berou v KLDR měsíčně 60 dolarů (1100 korun), zatímco jejich kolegové v Jižní Koreji 5000 dolarů (95 000 korun).

Bez ohledu na cenu pátečního raketového testu je jasné, že Severokorejci hladoví, soudí stanice CNN. Světový program pro výživu odhaduje, že jedna třetina severokorejských dětí trpí podvýživou nebo špatným tělesným vývojem, takže děti nedorůstají běžné výšky.

Výběr článků

Načítám