Článek
Po necelé minutě útoku ho zastřelili policisté v civilu, kteří ho sledovali. „Až do útoku jsme neměli žádný zákonný důvod ho zadržet,“ připustil policejní komisař Andrew Coster.
Do hledáčku policie se dostal poté, co na Facebooku vyjádřil sympatie k teroristickým útokům a zveřejňoval vzkazy, v nichž brojil proti „kiwiovské verbeži“.
V roce 2017 ho zatkla na letišti v Aucklandu, když mířil do Sýrie, aby se přidal k bojovníkům Islámského státu. Později ho však propustili na kauci.
V roce 2018 ho zatkli znovu za držení nože a nežádoucích materiálů. Úřady nevylučují, že plánoval individuální útok. Ačkoli Srílančan ve vězení napadl dozorce, pokusy obvinit ho podle zákona o potlačování terorismu skončily podle médií bez úspěchu.
Příznivec ISIS pobodal na Novém Zélandu šest lidí
Letos v červenci ho propustili, poté, co soudy rozhodly, že se nedopustil žádného natolik závažného trestného činu, který by odůvodňoval jeho pobyt za mřížemi.
Zákony se zpřísní
V sobotu, kdy tři těžce zraněné oběti bojovaly v nemocnici o život, se objevily v médiích i na sociálních sítích otázky, proč se muž, klasifikovaný jako jeden z nejnebezpečnějších podezřelých z terorismu na Novém Zélandu, mohl volně pohybovat po ulicích.
„Jak je možné, že na něho byly zákony krátké, dokud nevytáhl nůž? Koho chrání zákony – teroristy, nebo ty, které si vyhlédnou?“ napsala na Facebooku Dennisa Grahamová.
Supermarkety na Novém Zélandu po teroristickém útoku přestávají prodávat nože
V souvislosti s krveprolitím oznámila v sobotu novozélandská premiérka Jacinda Ardernová změny protiteroristických zákonů. „Nepodařilo se nám využít právo v takové míře, jak bychom si přáli,“ řekla.
Neklid od střelby v březnu 2019 |
---|
Nový Zéland je v pohotovosti před terorismem od 15. března 2019. |
Tehdy Brenton Tarrant ve dvou mešitách ve městě Christchurch zabil 51 muslimů. |
Zabiják se sám označil za bílého rasistu, který je hrdý na svůj nadřazený postoj vůči jiným etnikům. |