Článek
Podle závěrů komise, které byly ve středu zveřejněny v Soulu, existují "přesvědčivé důkazy pro závěr", že korvetu 26. března potopilo severokorejské torpédo. "Žádné jiné hodnověrné vysvětlení zjištěných faktů není," citovala agentura DPA z prohlášení.
Části torpéda vyloveného v místě potopení lodi se shodují s nevybuchlým severokorejským torpédem, nalezeným před několika lety na jihokorejském břehu, dodávají odborníci.
KLDR pohrozila protiopatřeními
Pchjongjang ale obvinění Soulu odmítl jako vymyšlená a pohrozil ostrými protiopatřeními včetně válečných, pokud by měl být stíhán sankcemi. "Závěry byly svévolně a podvodně nastrojeny skupinou zrádců s cílem jistých politických a vojenských cílů", citovala severokorejská agentura KCNA prohlášení Komise národní obrany.
Čína, která nejčastěji severokorejský režim podporuje, se k obvinění nevyjádřila. Náměstek čínského ministra zahraničí Cchuej Tchien-kchaj pouze charakterizoval potopení jako "nešťastné", a vyzval k zachování bezpečnosti na Korejském poloostrově.
Velká Británie odsoudila KLDR za "zjevné pohrdání mezinárodními závazky". Obamův mluvčí Robert Gibbs označil útok za další důkaz nepřijatelného chování Pchjongjangu a jeho pohrdání mezinárodním právem.
Prezident I Mjong-bak v reakci na závěry komise oznámil energické kroky, ale pouze mírové.
Již dříve jihokorejská média oznámila nalezení nezvratných důkazů o vině KLDR za zkázu hlídkové korvety. Patří mezi ně část pohonu torpéda s nápisem, nalezený na dne moře nedaleko místa výbuchu. Nápis prý je napsán severokorejským způsobem. Z potopení lodě je prý podezřelá severokorejská miniponorka o výtlaku 85 tun.