Článek
V neděli dosáhl počet potvrzených případů v JAR 1 004 413. V zemi se zhruba 55 miliony obyvatel od středy denně přibývá přes 14 000 nakažených. Nemocnice a zdravotnická střediska čelí náporu nakažených.
Přispělo k tomu rozšíření nové mutace koronaviru označované jako 501.V2. Poprvé ji zjistili jihoafričtí odborníci v provincii Východní Kapsko a informovali o ní 18. prosince. Z Východního Kapska se rychle rozšířila do dalších oblastí JAR.
Velká Británie kvůli rychlému šíření této mutace, která je nakažlivější a v některých oblastech JAR už převažuje, zakázala od 24. prosince vstup lidem, kteří v posledních deseti dnech v zemi byli nebo jí projížděli. Zákaz se netýká Britů a Irů, kteří ale musejí do karantény.
Jihoafrická mutace se už objevila minulé úterý u několika nakažených v Anglii, kteří se dostali do kontaktu s navrátilci z Jižní Afriky.
Změna v kódu s-proteinu
Jihoafrická i britská mutace označovaná VOC-2021/01 se vyvinuly nezávisle, mají však jeden společný prvek. Tím je změna genetického kódu N501Y v oblasti, která popisuje s-glykoprotein. Ten zjednodušeně řečeno tvoří charakteristický hrot, jímž virus napadá hostitelskou buňku.
Obě mutace se však od sebe zároveň liší. Jihoafrická varianta má navíc změny na pozicích E484K a 417N, které se u britské nevyskytují. Zato nemá vypuštěnou část 69-70del.
Existence britské mutace byla oznámena 14. prosince a její výskyt se podařilo vystopovat v Kentu až do 20. září.
Jihoafrický Národní institut pro přenosné nemoci (NICD) na Štědrý den zveřejnil prohlášení ministra zdravotnictví Zweliniho Mkhizeho, že jihoafrická mutace není nebezpečnější než britská a průběh nemoci u ní není vážnější a není ani smrtelnější.