Článek
Japonský ministr zahraničí Fumio Kišida uvedl, že premiér Šinzó Abe nabídl Koreji omluvu.
Tokio navíc bude financovat korejský fond pomoci v hodnotě miliardy jenů (asi 204,5 miliónu korun) pro bývalé sexuální otrokyně. Abe bude s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje ještě jednat po telefonu, uvedla japonská tisková agentura Džidži.
Nová éra vztahů
"(Dohoda) je začátkem nové éry v japonsko-jihokorejských vztazích," řekl Kišida. Abe se podle něj ženám omlouvá "z celého srdce" za jejich bolest a "fyzické a duševní jizvy, které se jen těžko hojí".
Jihokorejský ministr zahraničí Jong Pjong-Se řekl, že Soul dohodu považuje za "konečnou a nezvratitelnou", dokud bude Japonsko plnit své sliby. Jižní Korea se podle něj odteď zdrží veškeré kritiky Japonska v této otázce.
200 tisíc válečných „utěšitelek”
Problém bývalých korejských sexuálních otrokyň, eufemisticky známých jako "utěšitelky", je hlavním zdrojem napětí ve vztazích mezi Soulem a Tokiem.
Většina historiků podle agentury AFP odhaduje, že počet žen, které byly donuceny pracovat v nevěstincích pro japonské vojáky, činil asi 200 tisíc. Byly mezi nimi nejen Korejky, ale také Číňanky a Indonésanky a ženy z dalších asijských zemí.
Japonsko až dosud zastávalo postoj, že otázka sexuálních otrokyň byla vyřešena v roce 1965 smlouvou, která obnovovala diplomatické vztahy mezi Soulem a Tokiem a jejíž součástí byla ekonomická pomoc a půjčky Japonska Jižní Koreji. Ta ale trvala na omluvě a odškodnění 46 dosud žijících sexuálních otrokyň.