Článek
Třicátnice žijící v prefektuře Čiba byla v osmém měsíci, když začala v úterý krvácet a cítila bolesti.
Její porodník a místní zdravotní středisko se pro ni snažili najít místo v nemocnici, žádné ale nenalezli. Do nemocnice bylo nakonec převezeno předčasně narozené dítě, které ale následně zemřelo. V nemocnici nyní leží i zmíněná žena.
Japonské úřady veřejně zostuzují osoby porušující protikoronavirové zákazy
„Počet lékařů a zdravotních zařízení, které mohou opečovávat jak nakažené koronavirem, tak poskytovat porodní péči, je omezen. Počet porodníků, kteří mohou mít na starosti ženy s rizikovým těhotenstvím, je dokonce ještě menší,“ řekl místní zdravotní představitel televizní stanici NHK.
Rekordní počty nakažených
V Japonsku, které má celkem něco přes 126 milionů obyvatel, přibylo v pátek 25 156 nově nakažených. O den dříve to bylo 23 917 případů. Na Tokio už přes týden připadá přes 5000 případů za den.
Počet nově nakažených je výrazně vyšší než v době letní olympiády, kdy poprvé překročil denní přírůstek nových případů 10 tisíc. Experti se ale zatím nejsou schopni shodnout na tom, zda hry přispěly k nárůstu počtu nakažených.
Několik set případů se objevilo i mezi účastníky, ale ti byli odděleni od veřejnosti a soutěže se konaly až na některé cyklistické a atletické závody mimo Tokio bez diváků.
V domácí izolaci bylo minulý týden 74 tisíc lidí, což je třináctkrát více než na začátku července.
V Tokiu je obsazeno přes 80 procent lůžek na odděleních intenzivní péče a v prefektuře Kanagawa je to dokonce skoro 100 procent. Počet vážných případů stoupl na 1756, z toho skoro 300 připadá na Tokio.
Přes šedesát procent nakažených v Tokiu přitom odmítá hospitalizaci, i když se jejich stav zhorší, uvedla tokijská správa. V minulém týdnu si záchranku volalo 2259 lidí, což je o 591 více než v předchozím týdnu, 1414 jich ale odmítlo převoz do nemocnice.
Nákaza se potvrdila celkem u 1 232 459 lidí, z nichž 15 555 zemřelo. Počet obětí stoupl za den o dvacet šest.
Olympijská vítězka dostane novou medaili, do původní se jí zahryzl starosta
Kvůli růstu počtu případů byl prodloužen stav nouze v Tokiu a dalších prefekturách až do 12. září, byť měl původně končit na konci srpna.
Omezení jsou ale relativně malá a zřejmě nestačí zabránit šíření nakažlivější indické varianty koronaviru delta.
Jen restaurace a bary nesmějí podávat alkoholické nápoje a musejí zavírat dříve. Vymáhána jsou tato opatření s pomocí pokut, přesto je asi 40 procent podniků nerespektuje. Omezen je také počet nakupujících ve velkých obchodních střediscích.
K šíření pomáhá i malá proočkovanost populace. Polovina ze 125 milionů obyvatel dostala alespoň jednu dávku vakcíny, ale jen třetina má očkování ukončené.