Článek
Právnička a někdejší šéfka nejvyšší komise vládní Liberálnědemokratické strany (LDP) premiéra Šinzóa Abeho (61) převzala resort jako druhá žena v historii po Juriko Koikeové (64), jež krátce šéfovala obraně v roce 2007.
„Zastává ultrakonzervativní postoje. Její jmenování znamená jak brzkou revizi ústavy, tak tvrdý postoj vůči Číně,“ řekl Takaši Kawakami z univerzity Takušoku v Tokiu.
Inadaová pravidelně navštěvuje šintoistickou svatyni Jasukuni zasvěcenou japonským padlým, mezi nimiž je i 14 válečných zločinců z druhé světové války. Čína a Jižní Korea považují toto místo za symbol velmocenských ambicí Tokia.
Zlehčuje rovněž masakr v čínském Nankingu, kde na přelomu let 1937 až 1938 podle západních historiků japonští vojáci povraždili 150 tisíc lidí. Čína však hovoří až o třech stech tisících obětí masakru.
Japonští nacionalisté tvrdí, že počet obyvatel města byl tehdy příliš malý na to, aby mohla být zmíněná čísla pravdivá.
Jmenování Inadaové je součástí reorganizace vlády, v jejímž rámci Abe vyměnil přes polovinu 19členného kabinetu se záměrem prosadit své ekonomické, politické a bezpečnostní cíle.
Abe klade dlouhodobě důraz na posilování armády, která podle stávající ústavy nesmí zasahovat mimo japonské ostrovy. Obává se severokorejského jaderného programu i ambic Číny.